تسمه نقاله PVC چیست؟

تسمه نقاله PVC چیست؟

نوار کانوایر PVC

تسمه نقاله PVC چیست؟تسمه نقاله PVC یکی از انواع تسمه نقاله‌هاست که در بسیاری از صنایع برای انتقال مواد و محصولات به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به دستکاری انسانی به کار می‌رود. این تسمه‌ها از مواد PVC درست میشوند . که از پلیمر وینیل کلراید تشکیل میشود و به دلیل خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود، جزو مواد پلاستیکی پرکاربرد در صنایع مختلف هستند.

تسمه نقاله pvc

اجزای تسمه لاستیکی

تسمه نقاله PVC از چندین لایه از مواد PVC تشکیل میشود. که شامل لایه پایه، لایه چسبنده، لایه پوشش، لایه ساپورت و لایه پشتیبان است. هر یک از این لایه‌ها وظیفه خاصی را برای تسمه نقاله انجام می‌دهند. به طور کلی، تسمه نقاله PVC به دلیل ویژگی‌هایی همچون انعطاف پذیری، مقاومت در برابر خوردگی و سایر عوامل زیستی و فیزیکی، پایداری در برابر شرایط آب و هوایی، ضخامت و وزن کم و طول عمر بالا، در صنایع مختلف به کار می‌رود. تسمه نقاله PVC در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله صنایع معدنی، سیمان، شیمیایی، فلزی، غذایی و تولید کالاهای خانگی. این تسمه‌ها می‌توانند برای انتقال موادی همچون غلات، سیمان، مواد شیمیایی، مواد غذایی، قطعات فلزی و سایر محصولات استفاده شوند. همچنین، تسمه نقاله PVC در سیستم‌های حمل و نقل در بنادر، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن به کار می‌رود.

تسمه کانوایر pvc

نحوه ی ساخت و تشکیل تسمه نقاله؛

تسمه نقاله‌های PVC یا پلی وینیل کلراید به طور گسترده در صنایع مختلفی مانند صنایع غذایی، داروسازی و صنایع ساختمانی استفاده می‌شوند. تولید این تسمه نقاله‌ها از چند مرحله تشکیل می‌شود که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

تهیه مخلوط؛ مواد اولیه در یک مخلوط کن ترکیب شده و به صورت یک ماده یکنواخت با حرارتی حاصل از دستگاه‌های میکسر، هم می‌شوند.

تشکیل و فرآیند کالندرینگ: در این مرحله، مخلوط PVC به عنوان لایه‌ای صاف در کالندرها به‌صورت نواری به صورت پهن تر و دائمی تر شده و به اندازه مورد نیاز برش داده می‌شود. در این مرحله می‌توان تسمه نقاله با روکش‌های مختلفی را تولید کرد.
مرحله خشک کردن؛ پس از تشکیل نوارهای PVC، باید آنها را خشک کرد تا رطوبت را از بین ببرند و به شکل نهایی خود در بیایند.

مرحله خشک کردن؛ پس از تشکیل نوار های PVC، باید آنها را خشک کرد تا رطوبت آنها از بین برود و به شکل نهایی خود دربیایند.

انواع تسمه نقاله PVC

تسمه های PVC در انواع مختلفی تولید میشوند . این تسمه ها از عرض 10 تا 330 سانتی متر و ضخامت 1 تا 4 میلی متر قابل طراحی و تولید میباشند. تسمه های PVC با توجه به کاربرد آنها و متریال مورد استفاده در مدل های مختلفی میباشند که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم؛

  • ساده؛ این تسمه برای مواردی ساده که شیب ندارند مورد استفاده قرار میگیرد و یکی از پرکاربردترین ها میباشد.
  • پله دار؛ در مواردی که شیب زیاد میباشد و احتمال ریزش مواد است از این نوع تسمه PVC استفاده میکنند.
  • ساید وال ؛ برای مواد فله ای مورد استفاده قرار میگیرد که متریال از بغل تسمه بیرون ریخته نشود.
  • گیرپ؛ برای حمل کارتن در کارخانه ها مورد استفاده قرار میگیرد.
  • پشت PVC ،پشت برزنتی، پشت شیار دار،پشت شرنجی، PVC لانه زنبوری ؛ این تسمه ها نیز بر اساس نیاز و متریال ها انتخاب میشوند.

برای خرید انواع مختلف تسمه های PVC با کارشناس فروش مجموعه امید عمران در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *