لاستیک اکریلیک (ACM)

لاستیک اکریلیک (ACM)

لاستیک آکریلیک نوعی لاستیک مصنوعی است که حاوی آکریلونیتریل است. نام شیمیایی این لاستیک ، کوپلیمر آلکیل آکریلات است. خاصیت برجسته این لاستیک مقاومت آن در برابر روغن داغ و اکسیداسیون است. این لاستیک برای استفاده مداوم در دماهای حداکثر 150 درجه سانتیگراد و در معرض متناوب تا حدود 180 درجه سلسیوس مناسب است. اما از مقاومت خوبی در برابر آب و رطوبت برخوردار نیست. لاستیک ACM معمولاً برای استفاده بسیار کمتر از -10 درجه سانتیگراد مناسب نیست و همچنین نسبت به اسیدها و پایه ها مقاومت کمی دارد. لاستیک آکریلیک در انتقال و شیلنگ های خودرو به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص لاستیک اکریلیک:

الاستومرهای پلی آکریلیک ، که به آن لاستیکهای ACM نیز گفته می شود ، لاستیکهای مصنوعی هستند که از مونومرهای اکریلیک تشکیل شده اند. این پلیمرها معمولاً توسط پلیمریزاسیون امولسیون یا تعلیق تهیه می شوند. واحدهای اصلی تکرار عبارتند از اتیل و بوتیل آکریلات یا ترکیبی از هر دو. بسیاری از مونومرهای دیگر را می توان گنجانید که باعث تغییر گسترده ای از خصوصیات حرارتی و مکانیکی می شود. افزودن 5٪ 2-کلرواتیل وینیل اتر بسیار رایج است.

ترکیبی از ستون فقرات اشباع با گروههای جانبی قطبی منجر به کلاس پلیمرهای با مقاومت برجسته در برابر حرارت ، اکسیداسیون و روغنهای هیدرولیک می شود. همچنین ACM در برابر ازن و هوازدگی نسبت به لاستیک نیتریل مقاومت خوبی دارد. اما مقاومت در برابر آب و رطوبت ضعیف است ، همچنین در برابر اسیدها و قلیاها مقاومت دارد. علاوه بر این ، به دلیل انعطاف پذیری دمای پایین سرد و مجموعه فشرده سازی ، کاربردهای درجه حرارت پایین معمولاً در حدود -10 درجه سانتیگراد محدود می شوند.

اصلاحات کوپلیمرهای مختلفی برای بهبود خواص ACM ایجاد شده است. این اصلاحات شامل سایر مونومرهای ستون فقرات و ترکیب گروههای سایت واکنش پذیر (1-5٪) برای اتصال متقابل بعدی می باشد.

خصوصیات فیزیکی و مکانیکی

درجه دورومتر یا سختی 40 – 90 Shore A
دامنه مقاومت کششی 500 – 2500 PSI
طولی (دامنه٪) 100٪ – 450٪
مقاومت در برابر سایش نسبتا خوب به خوب
چسبندگی به فلز نسبتا خوب به خوب
چسبندگی به مواد سفت و سخت نسبتا خوب به خوب
مجموعه فشرده سازی ضعیف به خوب
مقاومت در برابر ترک خوردگی Flex نسبتا خوب به خوب
مقاومت در برابر ضربه ضعیف
مقاومت / بازگرداندن نسبتا خوب به خوب
مقاومت در برابر پارگی ضعیف به خوب
لرزش لرزش خوب به عالی

عملکرد زیست محیطی لاستیک اکریلیک (ACM)

رنگ پذیری خوب
مقاومت در برابر شعله ضعیف
نفوذ پذیری گاز خوب به عالی
بو نسبتا خوب به خوب
مقاومت ازن خوب به عالی
مقاومت در برابر اکسیداسیون عالی
مقاومت در برابر تابش ضعیف به خوبی
مقاومت در برابر بخار ضعیف
مقاومت در برابر نور خورشید خوب به عالی
حفظ طعم نسبتا خوب به خوب
مقاومت در برابر آب و هوا عالی
مقاومت در برابر آب عالی

برنامه های کاربردی لاستیک اکریلیک (ACM):

الاستومرهای ACM در درجه اول مورد استفاده قرار می گیرند که مقاومت در برابر حرارت و روغن لازم باشد. آنها اغلب جایگزین مناسبی برای الاستومرهای گران قیمت مانند پلیمرهای فلوروکربن (FKM) ، سیلیکون ها (VMQ) و فلوئوروسیلیکون ها (FVMQ) برای کاربردهای درجه حرارت بالا هستند (<150 درجه سانتیگراد).

کاربردهای معمولی شامل اجزای انتقال اتومبیل مانند مهر و موم و شیلنگ هایی است که باید در برابر روغن داغ ، سوخت و بسیاری از روان کننده های متداول خودرو و مایعات هیدرولیک مقاوم باشند. الاستومر ACM به دلیل مقاومت عالی در استفاده از میرایی لرزش نیز یافت شده است. سایر
کاربردها شامل پارچه ، چسب و روکش است.

محدوده دمای مداوم سرویس معمولی از -10 درجه سانتیگراد تا 150 درجه سانتیگراد (تا 175 درجه سانتیگراد برای مدت زمان محدود) است.

انواع دیگر لاستیک مصنوعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *