لاستیک طبیعی – تفاوت لاستیک طبیعی و مصنوعی – فرمول لاستیک – مواد اولیه لاستیک

لاستیک طبیعی

انواع لاستیک:

هیچ کدام از محصولات لاستیکی ما عامیانه نیستند.لاستیک در حقیقت به یک بخش ضروری از زندگی همه تبدیل شده است. بنابراین این امکان را به ما می دهد که تا در مورد انواع مختلف لاستیک مورد استفاده در ساخت کالاهای لاستیکی صنعتی و همچنین محصولات مصرفی و مصرفی روزانه آگاهی داشته باشیم.

لاستیک چیست؟

از نظر فنی، لاستیک یک پلیمر طبیعی ایزوپرن است (معمولا سیس -1 و پلی سیسپرن -4). این پلیمر هیدرو کربنی است که بعنوان لاتکس شیری در شیره گیاهان مختلف وجود دارد و می تواند به صورت مصنوعی نیز ساخته شود. درصد کمی (حدود 5 درصد) از مواد دیگر مانند پروتئین، اسیدهای چرب، رزین و مواد معدنی (نمک) نیز در لاستیک طبیعی وجود دارند. لاستیک همانطور که قبلا نیز ذکر شد، می تواند بصورت مصنوعی ساخته شود. لاستیک مصنوعی به نوع کاملا مصنوعی تولید می شود.

به زبان ساده، لاستیک را می توان به عنوان جامد چسبان و الاستیک تعریف کرد که از یک مایع شیری معروف به لاتکس به دست آمده از انواع درختان لاستیکی تولید می شود.

انواع مختلف لاستیک:

در اصل دو دسته گسترده وجود دارد که انواع لاستیک را می توان در آن قرار داد. اینها –لاستیک طبیعی و لاستیک مصنوعی هستند. بعضی اوقات لاستیک های آتش فشانی نیز نوعی لاستیک به حساب می آیند. بیایید در مورد همه نوع لاستیک ها بیشتر آگاهی داشته باشیم.

لاستیک طبیعی:

ماده الاستیک که از شیره لاتکس درختان بدست می آید، لاستیک طبیعی نام دارد.لاستیک طبیعی را میتوان در انواع مختلف محصولات لاستیکی آتشفشان کرد و به پایان رساند. انواع مختلف درختان گرمسیری و نیمه گرمسیری در مناطق آمازون، جنوب شرقی آسیا و آفریقا لاتکس مایع شیری تولید می کند که به شکل لوله های لاتکس است.مولکول های لاستیکی موجود در این لوله های لاتکس از 5 اتم کربن و 8 اتم هیدروژن تشکیل شده است.

تعداد زیادی از این مولکول های لاستیکی با یکدیگر به یکدیگر متصل می شوند تا ساختار طولانی و زنجیره ای مانند شکل بگیرند. این زنجیره از مولکول های لاستیکی به پلیمر گفته می شود که خاصیت ارتجاعی به لاستیک می دهد.

لاستیک مصنوعی

به هر نوع الاستومر مصنوعی (پلیمر) لاستیک مصنوعی گفته می شود. الاستومر را می توان به عنوان ماده ای با خاصیت ارتجاعی تعریف کرد. بنابراین ، نوع لاستیک ساخته شده از مواد شیمیایی برای عمل به عنوان جایگزین لاستیک طبیعی ، لاستیک مصنوعی است. انواع پلیمرهای مختلفی برای ساخت انواع لاستیک مصنوعی وجود دارد. به همین دلیل انواع مختلف لاستیک مصنوعی دارای خواص مختلفی هستند که برای نیازهای خاص صنایع محصولات لاستیکی متناسب است. برای داشتن ایده در مورد این لاستیک های مصنوعی مختلف ، در مورد انواع لاستیک مصنوعی بخوانید

تولید کنندگان ، تهیه کنندگان انواع لاستیک

ما یک بانک اطلاعاتی بزرگ از تولید کنندگان و تامین کنندگان انواع لاستیک و مواد لاستیکی داریم. برای نیاز عمده ای از لاستیک طبیعی ، لاستیک ولکانیزه و همچنین برای انواع لاستیک مصنوعی ، با ما پرس و جو آنلاین ارسال و پاسخ سریع را از تولید کنندگان و تامین کنندگان اصلی لاستیک دریافت کنید.

برای ارسال استعلام اینجا را کلیک کنید

لاستیک vulcanized

لاستیک وولکانیزه ، گرچه از لاستیک طبیعی ساخته شده است ، اما گاهی اوقات نوعی لاستیک جداگانه محسوب می شود. لاستیک طبیعی به شکل اصلی خود برای اهداف صنعتی یا تجاری مناسب نیست. در حقیقت ، لاستیک طبیعی دارای چنین خواص بسیاری است که قابلیت استفاده آن را از نوع لاستیک تجاری کاهش می دهد. به عنوان مثال ، از ظرفیت جذب آب بسیار ، استحکام کششی ، مقاومت در برابر سایش بسیار کم برخوردار است و به راحتی توسط مواد آلی نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. بنابراین ، فرآیند vulcanization برای بهبود خواص لاستیک طبیعی و تبدیل آن به یک نوع لاستیک صنعتی مفید مورد استفاده قرار می گیرد.

عمل ولکانیزه چیست؟

Vulcanization ، بنابراین فرایند شیمیایی است که برای تبدیل لاستیک یا پلیمرهای مرتبط به مواد با دوام تر با افزودن گوگرد یا داروهای معادل آن استفاده می شود. جنس لاستیک ولکانیزه شده چسبندگی کمتری دارد و از خواص مکانیکی برتر نسبت به لاستیک طبیعی برخوردار است. سختی لاستیک ولکانیزه بستگی به میزان استفاده از سولفور در طی فرآیند دارد و میزان این سختی تعیین می کند که کدام صنعت می تواند از لاستیک ولکانیزه شده برای ساخت محصولات مختلف استفاده کند. به عنوان مثال ، اگر 5٪ از گوگرد در حین vulcanization استفاده شود ، لاستیک تایر تولید می کند. Ebonite با افزودن 20 تا 25٪ گوگرد ساخته می شود و لاستیک مورد باتری با اضافه کردن 30٪ گوگرد در حین vulcanization ساخته می شود. سایر محصولات ساخته شده از لاستیک سخت فشرده شامل توپ های بولینگ و قطعات دهان ساکسفون و غیره می باشد. لاستیک ولکانیزه شده کمتری برای ساخت انواع لاستیک خانگی و صنعتی مانند کف کفش ، شیلنگ و غیره استفاده می شود.

مقالات مرتبط:

لاستیک مصنوعی: اطلاعات اولیه ، انواع ، موارد استفاده ، ذخیره سازی ، بسته بندی و حمل و نقل

انواع باند لاستیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *