لاستیک EPDM (مونومر اتیلن پروپیلن دیون)

لاستیک EPDM (مونومر اتیلن پروپیلن دیون)

لاستیک EPDM یا لاستیک مونومر اتیلن پروپیلن دیون یکی از محبوب ترین انواع لاستیک مصنوعی است. لاستیک EPDM نوعی لاستیک با چگالی بالا است که بسیار بادوام است و کاربردهای گسترده ای دارد.

مقدمه ای بر لاستیک EPDM:

لاستیک EPDM یا لاستیک مونومر اتیلن پروپیلن دیون برای اهداف بسیاری استفاده می شود. لاستیک EPDM که به عنوان مقاوم در برابر آب در بین انواع لاستیک در نظر گرفته می شود ، به طور گسترده ای برای تولید ورق های مورد استفاده در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت لاستیک EPDM یکی از متداول ترین و سریعترین رشد لاستیک های مصنوعی است که دارای کاربردهای عمومی و ویژه ای است.

تقاضا برای لاستیک EPDM در کاربردهای کالاهای خودرو ، ساخت و ساز و کالاهای مکانیکی افزایش یافته است. این لاستیک از اتیلن و پروپیلن و دیین تشکیل شده است و از این رو به اختصار EPDM مخفف می شود. این لاستیک دارای ویژگی های ذاتی عایق الکتریکی است که باعث می شود آن را به ویژه در ساخت واشر و لمینیت بسیار استفاده کنند. فن آوری های پلیمریزاسیون و کاتالیزور در حال استفاده امروزه توانایی طراحی لاستیک EPDM را برای پاسخگویی به نیازهای خاص و درخواستی کاربردی و پردازش فراهم می کند.

خواص لاستیک EPDM:

خواص بسیاری از لاستیک مونومر اتیلن پروپیلن دیون یا لاستیک EPDM وجود دارد که آن را به یکی از محبوب ترین لاستیک مصنوعی تبدیل می کند.

*لاستیک EPDM در برابر پیری جو مقاومت بسیار خوبی دارد به این معنی که از نظر گرما ، ازن و مقاوم در برابر آب و هوا است.
* مقاومت خوبی در برابر اکثر مواد شیمیایی مبتنی بر آب دارد.
* لاستیک EPDM همچنین در برابر ساینده ها و پارگی مقاومت بسیار خوبی دارد.
* این ساختار پایدار ، ساختار ستون فقرات پلیمری اشباع شده است.
* مقاومت الکتریکی خوبی دارد.
* لاستیک EPDM همچنین در برابر حلال های قطبی مانند آب ، اسیدها ، قلیاها ، استرهای فسفات مقاوم است.
از انعطاف پذیری عالی در دمای بالا و پایین برخوردار است.
* لاستیک EPDM را می توان تا سطح بسیار صاف و نا متناهی مورد استفاده قرار داد.
* در برابر حلالها و درجه حرارتهای بالا نیز مقاومت دارد.

کاربردهای لاستیک اتیلن پروپیلن دیون مونومر (EPDM):

از آنجایی که لاستیک EPDM به بیرون از بین نمی رود ، به طور گسترده ای برای مهر و موم در ساختمان ها و در صنعت خودرو استفاده می شود. برخی دیگر از کاربردها شیلنگ بخار ، مهر و موم های مقاوم در برابر دما و روکش های رول است. فن آوری های پلیمریزاسیون و کاتالیزور در حال استفاده امروزه توانایی طراحی لاستیک EPDM را برای پاسخگویی به نیازهای خاص و درخواستی کاربردی و پردازش فراهم می کند. این امر منجر به استفاده گسترده از لاستیک EPDM در صنایع زیر شده است:
*سلب آب و هوا و مهر و موم های خودرو
*کانال شیشه ای
*رادیاتور
*شیلنگ باغ و لوازم
*لوله
*تسمه نقاله ها
*عایق الکتریکی
*غشاء بام
*کالاهای مکانیکی لاستیکی
*اصلاح ضربه پلاستیکی
*ولکانیزهای ترموپلاستیک
*برنامه های افزودنی روغن موتور9

نتیجه گیری در مورد لاستیک EPDM:

لاستیک اتیلن پروپیلن دی مونومر (EPDM) یکی از همه کاره ترین ، سریعترین رشد پلیمرهای مصنوعی است. مقاومت عالی در برابر گرما ، اکسیداسیون ، اُزن و پیری هوا باعث افزایش تقاضا برای این لاستیک در کاربردهای کالاهای خودروسازی ، ساختمانی و مکانیکی شده است. فن آوری های پیشرفته پلیمریزاسیون و کاتالیزور پیشرفته فعلی و در حال ظهور نیز منجر به طراحی پلیمرها برای پاسخگویی به نیازهای کاربردی و پردازشی شده است که برای برآوردن تقاضای روزافزون برای کیفیت محصول ، یکنواختی و عملکرد بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *