نوار نقاله بارگیری

نوار نقاله بارگیری

کانوایر بارگیری چیست؟

نوار نقاله بارگیری یا conveyor belt برای انتقال بار و جابجایی مواد در خطوط تولید و کارخانجات به کار می‌رود. این نوار نقاله‌ها می‌توانند برای حمل و جابجایی انواع مواد از جمله کارتن، بسته‌بندی‌ها، قطعات خودرو، مواد شیمیایی و … استفاده شوند. تسمه نقاله بارگیری معمولاً از لاستیک یا PVC گریپ ساخته می‌شوند. هر نوع مواد با ویژگی‌های مختلفی برای محیط کار و نوع بارهایی که بر روی آن‌ها جابجا می‌شوند، مناسب هستند. این نوار ها در طول خطوط تولید یا کارخانه، به همراه سیستم موتور و گیربکس، شاسی،رولیک و چرخ ها قرار میگیرند.

اجزای تشکیل دهنده نوار نقاله بارگیری

 • شاسی؛ شاسی شامل ستون ها و بلوک های پایه است که برای حمل و نقل نوار نقاله و بارهای آن استفاده می شود. شاسی همچنین به عنوان پایه نگهدارنده برای بخش های دیگر نوار نقاله عمل می کند.
 • تسمه؛ تسمه نقاله بارگیری عموما از لاستیک و یا PVC گریپ تهیه می شود. این نوار باید مطابق با نوع بار و شرایط کاری مناسب باشد و در حین کار از ساییدگی و سایش خیلی زیادی جلوگیری کند.
 • رولیک؛ رولرها از جمله اجزای مهم نوار نقاله بارگیری هستند. آنها برای پشتیبانی و حرکت نوار استفاده می شوند و ممکن است شامل رولیک های فلزی یا تفلنی باشند.
 • موتور؛ موتور به عنوان قدرت محرکه در تسمه نقاله بارگیری عمل می کند. این موتور می تواند به صورت الکتریکی، هیدرولیکی یا پنوماتیکی در جای های مختلف برای حرکت تسمه استفاده می شود.
 • پایه های تنظیم ارتفاع؛ این پایه ها برای تنظیم ارتفاع کانوایر بارگیری در ارتباط با نیازهای بار و ارتفاع وسیله ی نقلیه و سایر شرایط استفاده می شوند.
 • بارگیری؛ بارگیری ممکن است شامل اجزایی مانند تخلیه کننده، سیستم انتقال، تسمه نقاله و … باشد که به منظور حمل بار به سمت مقصد استفاده می شوند.

ویژگی های نوار نقاله بارگیری

 • طول قابل تنظیم؛ نوار نقاله بارگیری معمولاً در نوع تلسکوپی ، طول قابل تنظیم دارد که این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا طول نوار را به محل مورد نظر خود بستگی به اندازه و شکل بار و شرایط فضایی تنظیم کنند.
 • ارتفاع قابل تنظیم؛ همچنین تمامی کانوایر های بارگیری مجهز به سیستم پنوماتیک تنظیم ارتفاع میباشند تا هنگام بارگیری با توجه به ارتفاع وسیله نقلیه و محل بارگیری نسبت به آنها تنظیم شوند.
 • قابلیت حمل بارهای سنگین؛ کانوایر بارگیری به دلیل ساختار پایدار و محکم، می‌تواند بارهای سنگینی را به راحتی حمل کند.
 • کنترل دمای بار؛ نوار نقاله بارگیری معمولاً قابلیت کنترل دمای بار را داراست، به عنوان مثال در صنایع غذایی یا شیمیایی که نیاز به نگهداری در دمای خاص دارند، می‌توان از نوارهای نقاله بارگیری دماسنج دار استفاده کرد.
 • نیاز به تعمیر و نگهداری کم؛ این کانوایر به دلیل ساختار ساده، نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد و این ویژگی هزینه‌های اجرایی را کاهش می‌دهد.

مهم ترین کاربرد نوارنقاله بارگیری

نوار نقاله بارگیری در صنایع مختلف از جمله صنایع معدن، سیمان، مواد غذایی، شیمیایی و … برای بارگیری و تخلیه مواد بکار میرود. مهم ترین کاربرد نوار نقاله بارگیری در صنایع معدن و استخراج مواد معدنی میباشد. در صنعت معدن، نوار نقاله بارگیری برای انتقال مواد معدنی از معدن به کارخانه یا انبار استفاده میشود. این کانوایر ها به عنوان یک راحل اقتصادی و کارآمد جهت جابجایی مواد معدنی در معادن محسوب میشوند. همچنین در صنایع سیمان و مواد ساختمانی، نوار نقاله بارگیری برای جابجایی مواد مختلفی از جمله سنگ آهک، خاک رس، خاک سیمانی، آهک سنگ و مواد خام دیگر بکار میرود.
بطور کلی، مهم ترین کاربرد نوار نقاله، جابجایی متریال ها در صنایع میباشد که نیاز به جابجایی و انتقال مواد و محصولات دارند. این کاربرد در صنایع مختلف از جمله مواد غذایی،لوازم خانگی، خودروسازی، صنایع شیمیایی، صنایع فلزی و صنایع دیگر نیز دیده میشود.

نگهداری و تعمیر نوار نقاله بارگیری

نگهداری و تعمیر نوار نقاله بارگیری یک فرآیند مهم میباشد که برای حفظ کارایی و عمر مفید نوار نقاله بسیار حائز اهمیت است. در ادامه این مقاله به چندین نکته ی مهم در مورد تعمیر و نحوه ی نگهداری نوار نقاله بارگیری اشاره خواهیم کرد:

پاکسازی و شستشو؛ نوار نقاله باید بطور دوره ای پاکسازی و شسشتو شود تا از گرد خاک و مواد دیگری که ممکن است به آن چسبیده باشد، پاک شود.

بازرسی؛ نوار نقاله باید بصورت دوره ای توسط نفر فنی بازرسی شود و در صورت وجود معایب آنها را برطرف کند. این امر در حفظ طول عمر مفید نوار نقاله بسیار موثر میباشد.

تعویض قطعات؛ پس از بررسی نوار نقاله در صورت وجود شکستگی یا خرابی در هر قسمت دستگاه، فورا باید آن قطعه تعویض گردد تا دیگر بخش های نوار نقاله آسیب نبیند.

گریس کاری؛ موتور و گیربکس و برخی قطعات دیگر نیاز مکرر به گریس کاری دارند و این امر باید چند روز یکبار توسط کاربر صورت بگیرد تا تمامی قطعات و بخش ها بصورت روان و بدون سایش به عملکرد خود ادامه دهند.

کنترل تنظیم بودن تسمه؛ برای کارکرد درست تسمه و جلوگیری از آسیب دیدن آن ، باید نظارت داشت که تسمه در مسیر اصلی خود قرار بگیرد و بر اثر حرکت و وزنی که وارد میشود منحرف نگردد. در صورتی که تسمه تنش داشته باشد باید فورا آن را تنظیم کرد.

قیمت و خرید نوار نقاله بارگیری

برای خرید نوار نقاله بارگیری، میتوانید به مرکز تولید نوارنقاله ،مجموعه امید عمران سهند مراجعه کنید. همچنین میتوانید از طریق فروشگاه اینترنتی صنعتگری که یکی از زیرمجموعه های شرکت امید عمران سهند میباشد، سفارش خود را ثبت کنید.
قبل از خرید بهتر است که ابتدا نیاز های خود را بررسی کنید و سپس با مشاوره رایگان این مجموعه نوار نقاله ی خود را انتخاب کنید. همچنین باید به قیمت و کیفیت نوار نقاله توجه کنید که بهترین محصول را با قیمت مناسب خریداری کنید، که شرکت امید عمران سهند با بیش از 20 سال تجربه با کیفیت ترین محصولات را با قیمت مناسب در اختیار مشتریان خودش میگذارد.
نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که نوار نقاله باید با توجه به نوع باری که باید حمل شود، مناسب انتخاب شود. همچنین، باید به دقت اندازه‌گیری‌های لازم را انجام دهید تا بتوانید نوار نقاله مناسب را انتخاب کنید.

041-34316055

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *