اسلت کانوایر چیست؟

اسلت کانوایر | طراحی و تولید نوار نقاله اسلت

آنچه در این مقاله میخوانید..

اسلت کانوایر - طراحی و تولید نوار نقاله اسلت

به کانوایرهای افقی و یا منحنی که به وسیله‌ی تسمه‌های اسلت تولید می‌شوند، اسلت کانوایر می‌گوییم.
هدف از اسلت، استفاده از تسمه‌هایی به صورت پلیت می‌باشد که به وسیله‌ی پین‌ها به یکدیگر اتصال می‌یابند.
در واقع اسلت به معنای تکرر میله‌ها و صفحه‌های پلیتی می‌باشد که با اتصال به همدیگر، اسلت کانوایرها را تشکیل می‌دهند.
این نوع از نوار نقاله ها، در دسته‌ی کانوایر خطوط تولید قرار می‌گیرد و از آن برای تولید محصولاتی چون: یخچال، لباسشویی، کولر گازی و سایر محصولات مرتبط استفاده می‌شود.

اجزای اسلت کانوایر

نوار نقاله اسلت به صورت کاملا سفارشی تولید می‌شود و دارای اجزای سازنده‌ای می‌باشد که در این بخش به این ساختار می‌پردازیم:

◀️ شاسی یا بدنه : ساختار اسلت کانوایر معمولا از پروفیل بندی و ورق‌های خمکاری لیزری می‌باشد که سایز و ابعاد آن، متناسب با ظرفیت دستگاه در نظر گرفته می‌شود.

◀️ تسمه نقاله (اسلت) : تسمه نقاله اسلت، از نوع اسلت فلزی می‌باشد که جنس آن از نوع فولادی، استیل، گالوانیزه و یا پلاستیکی است. این نوع از تسمه‌ها به صورت کاملا سفارشی تولید می‌شوند.

◀️ رولیک ها : در نوار نقاله اسلت، حرکت تسمه به وسیله‌ی رولیک‌ها انجام می‌شود که در انواع قطرهای 6، 7، 9 سانتی‌متری به کار می‌روند. 
نحوه اتصال رولیک‌ها به تسمه‌های اسلت، از طریق زنجیرهای کناری انجام می‌شود.

◀️ سیستم موتوری : در نوار نقاله اسلت، سیستم موتوری شامل الکتروموتور، گیربکس و اینورتر است که  در توان قدرتی و برندهای مختلفی استفاده می‌شود.

◀️ پایه های دستگاه : پایه‌های کانوایر اسلت از پروفیل 40*40 تشکیل می‌ود که معمولا ارتفاع آن‌ها قابل تنظیم است.

همچنین، ساختار نوار نقاله اسلت می‌تواند شامل تجهیزات دیگری مانند راهنماهای جانبی، سیستم تنظیم ارتفاع، سامانه کنترل و سوئیچ‌های ایمنی باشد که کارکرد و عملکرد بهتری را فراهم می‌کنند.

نوار نقاله اسلت در مونتاژ لوازم خانگی

  از نوار نقاله اسلت برای بخش‌های مختلف تولید لوازم خانگی استفاده می‌کنیم که در ادامه به کاربرد آن در این بخش‌ها می‌پردازیم:

◀️ حمل قطعات: قطعات جانبی لوازم خانگی بزرگ، بسیار سنگین و بزرگ می‌‌باشند که به جهت حمل هر یک از این قطعات، نیاز به استفاده از نوار نقاله‌‌های اسلت داریم.

◀️ تولید لوازم خانگی : پس از حمل این قطعات، نیاز است که این قطعات جانبی در خطوط تولید،  بر روی هم سوار شده و به صورت مرحله‌‌ای تکمیل شوند.

◀️ تست نهایی : لوازم خانگی پس از تکمیل فرآیند تولید، نیاز به تست نهایی دارند تا هیچ مشکلی از جهت عملکردی نداشته باشند. انتقال این محصولات به سمت تست نهایی، توسط همین نوار نقاله‌‌های اسلت انجام می‌‌شود.

◀️ حمل قطعات جانبی لوازم خانگی : همانطور که می‌‌دانید تمامی لوازم خانگی بزرگی که نام بردیم، دارای لوازم جانبی هستند که برای انتقال این لوازم جانبی برای بسته بندی شدن، از همین سیستم‌‌های اسلت استفاده می‌‌شود.

◀️ بسته بندی نهایی محصول : پس از طی تمامی مراحل تولید و تست لوازم خانگی، نیاز به بسته بندی نهایی محصول داریم تا روانه بازار شوند. به این جهت از نوار نقاله اسلت استفاده می‌کنیم.

کانوایر اسلت در مونتاژ موتور سیکلت

موتورسیکلت‌ها جزو آن دسته از کالاهایی هستند که وزن زیادی دارند و برای تولید آن ها، نیاز به طی مراحل مختلفی است. به همین جهت برای تولید آن، نیاز است تا از اسلت کانوایرها استفاده شود.
 استفاده از این سیستم‌ها، موجب افزایش سرعت تولید و نیز بهبود این فرآیند می‌شود. از کاربردهای نوار نقاله اسلت در تولید موتور سیکلت :

◀️ حمل قطعات : از اسلت‌ها می‌توان برای حمل قطعات موتور، از جمله : قاب شاسی، قطعات موتور و دینام، لوله‌های اتصال بدنه و جعبه دنده استفاده کرد.

◀️ تولید موتور سیکلت : برای سرهم کردن قطعات موتور بر روی شاسی اصلی آن، می‌توان از کانوایر اسلت استفاده کرد.

◀️ تست نهایی : موتور پس از تولید و نیز طی مراحل کامل تولید، نیاز به تست نهایی دارد تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود.
به این جهت می‌توان به وسیله‌ی سیستم اسلت کانوایر، موتورها را به بخش کنترل کیفی انتقال داد.

◀️ حمل قطعات جانبی موتور سیکلت : موتورها نیز مانند سایر ماشین آلات، دارای لوازم و قطعات جانبی هستند که این قطعات توسط نوار نقاله اسلت، در خطوط تولید منتقل می‌شوند.

◀️ حمل موادهای فرعی مرتبط با موتور سیکلت : در خطوط تولید موتور سیکلت، نیاز به گیربکس، روغن گریس و غیره داریم که تمامی این لوازم جانبی به وسیله‌ی اسلت‌ها، در بخش‌های مختلف خطوط تولید منتقل می‌شوند.

خودروها به دلیل حجم بالا و نیز وزن بالایی که دارند، برای انتقال آن‌ها در خطوط  تولید، نیاز به استفاده از اسلت‌ها می‌باشد. از این سیستم در بخش‌های مختلفی از فرآیند تولید خودرو استفاده می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

◀️ انتقال قطعات خودرو: وظیفه‌ی انتقال هر یک از قطعات جانبی خودرو که در نهایت امر، موجب تکمیل فرآیند تولید آن می‌شود، برعهده همین اسلت کانوایرها است.

◀️ تولید خودرو : هر یک از اجزای اصلی خودروها، توسط این سیستم‌ها در کنار هم قرار گرفته و توسط اپراتورهای فنی و نیز ماشین آلات اتوماسیون، بر روی هم سرهم می‌شوند.
 (بیشترین تاثیرگذاری را در تولید خودروها، سیستم‌های اتوماسیون برعهده دارند)

◀️رنگ زدن خودرو : پس از تکمیل مراحل تولید، خودروها توسط اسلت کانوایرها، به بخش رنگ هدایت می‌شوند.
استفاده از نوار نقاله‌های اسلت در زمینه تولید خودرو، باعث بهبود عملکرد و نیز افزایش بهره وری می‌شود. چرا که مراحل تولید خودرو توسط این سیستم‌ها، به صورت اتوماسیون انجام می‌شود.

هدف از هوش مصنوعی، همان مجموعه‌‌‌‌ای از تکنیک‌‌‌‌ها و روش‌‌‌‌هایی است که با توجه به تجربه و نیز تجزیه و تحلیل داده‌‌‌‌های اولیه، نسبت به تصمیم‌‌‌‌های هوشمندانه اقدام می‌‌‌‌شود. با توجه به پیشرفتی که متوجه سیستم‌‌‌‌های انتقال می‌‌‌‌باشد، پیش بینی می‌‌‌‌شود که در آینده‌‌‌‌ای نه چندان دور، استفاده از هوش مصنوعی جایگزین نیروهای انسانی شود تا باعث بهبود عملکرد این سیستم‌‌‌‌ها شود.

اگر بخواهیم هوش مصنوعی را با نوار نقاله‌‌‌‌های اسلت ترکیب کنیم، تحول شگرفی در زمینه تولیدات صنعتی ایجاد می‌‌‌‌شود.
به طور مثال اگر بخواهیم تولید لوازم خانگی را با هوش مصنوعی انجام دهیم، اطلاعات قطعه و محل قرارگیری آن را به هوش مصنوعی می‌‌‌‌دهیم. این تکنولوژی قادر به پردازش این اطلاعات است و با توجه به الگوریتم‌‌‌‌هایی که به آن تعریف کردیم، می‌‌تواند تا به صورت هوشمندانه در مورد محل قرارگیری قطعه و نیز سایر اطلاعات مشابه به آن، تصمیم گیری کند.

پس با ترکیب هوش مصنوعی و کانوایرهای اسلت، می‌‌‌‌توانیم اطلاعات اولیه‌‌‌‌ای از محصول و نحوه انتقال آن به هوش مصنوعی بدهیم و الگوریتم‌‌‌‌هایی را به آن تعریف کنیم. سپس این تکنولوژی قادر خواهد بود تا به وسیله‌‌‌‌ی همین اطلاعات، تصمیم گیری‌‌‌‌های هوشمندانه‌‌‌‌ای بگیرد.
در این صورت، شاهد بهبود در عملکرد سیستم خواهیم بود و خطاهایی که در جا به جایی مواد و محصولات وجود دارد هم توسط این تکنولوژی به حداقل ترین میزان خود می‌‌رسد.

یکی از تکنولوژی‌‌‌های به روزی که ارتباط مستقیمی با هوشمند سازی سیستم‌‌‌های انتقال دارد، تکنولوژی IOT می‌‌‌باشد. با این تکنولوژی می‌‌‌توان تمامی تجهیزات و دستگاه‌‌‌ها را به اینترنت متصل کرد که در این صورت این سیستم‌‌‌ها قادر خواهند بود تا به طور مستقل، تمامی اطلاعات را دریافت و یا ارسال کنند.

با استفاده از این تکنولوژی می‌‌‌توان اجزای مختلف سیستم‌‌‌های کنترل را به یکدیگر متصل کرده و به صورت همه جانبه آن‌‌‌ها را تحت کنترل نگه داشت. ارتباط کانوایرهای اسلت با تکنولوژی IOT، می‌‌‌تواند منجر به تولید سیستم‌‌‌های هوشمند شود. به طور مثال می‌‌‌توان در صنعت خودروسازی، اطلاعاتی از قبیل : تعداد قطعات عبوری، تعداد قطعاتی که بر روی خط تولید وجود دارد، زمان ورود و خروج این قطعات و سایر اطلاعات را به صورت هوشمند هدایت کرد. به طورکلی می‌‌‌توان گفت که ارتباط تکنولوژی IOT با دستگاه‌‌‌های هوشمند و سنسورها در صنایع، می‌‌‌تواند عملکرد تولید را بهبود بخشد.

آیا سرعت اسلت کانوایرها قابل کنترل است؟

می‌توان با نصب اینورتر بر روی اسلت‌ها، سرعت انتقال محصولات را کنترل کرد.

استاندارد ابعادی نوار نقاله اسلت چقدر است؟

استاندارد عرضی و طولی این کانوایرها قابل سارشی است و استاندارد خاصی جهت تولید ندارد.

اسلت کانوایرها قابل جا به جایی هستند؟

این سیستم‌ها برای خطوط تولید طراحی می‌شوند و نیازی به جا به جایی ندارند و در نتیجه به طور ثابت نصب می‌شوند.

قیمت اسلت کانوایر چقدر است؟

قیمت این کانوایر بستگی به نوع ساختار آن دارد و مقدار ثابتی نیست.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

با کلیک کردن بر روی ستاره ها به ما امتیاز دهید

Average rating 4.3 / 5. Vote count: 62

تا الان رایی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

پیمایش به بالا