نوار نقاله بارگیری | معرفی، قیمت و فروش انواع کانوایر بارگیری

در صنعت به سیستم‌های انتقالی که جهت انجام عملیات بارگیری و تخلیه به ماشین‌های باری استفاده می‌شود، نوار نقاله بارگیری می‌گوییم. در لغت لاتین به این نوع کانوایر‌ها، Loading Conveyor میگویند. زمانی که در خطوط تولید یک مجموعه، محصولات نهایی بسته بندی شدند، جهت توزیع به نمایندگی‌ها و فروشنده‌ها، نیاز به بارگیری درون ماشین‌های باری داریم. به این منظور، برای عملیات بارگیری محصولات نهایی به درون ماشین‌های باری، از انواع  نوار نقاله‌ های بارگیری استفاده می‌کنیم.
از این کانوایرها برای تخلیه محصولات و مواد اولیه از درون ماشین‌های باری به بیرون از آن استفاده می‌شود و به همین دلیل به سیستم انتقال بارگیری و تخلیه معروف هستند.

نوار نقاله بارگیری و تخلیه

تمامی سیستم‌های انتقالی که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند، از ساختاری تشکیل می‌شوند که با توجه به کاربرد آنها نوع هر یک انتخاب می‌شود. کانوایرهای بارگیری هم از قطعات و ساختاری تشکیل می‌شوند که برای تولید این سیستم‌ها نیاز به استفاده از آنها می‌باشد. مهمترین این قطعات عبارتند از:

 • شاسی یا بدنه: ساختار بدنه نوار نقاله بارگیری از پروفیل‌های 40*40 خرپایی مستحکم، ناودانی و یا ورق‌های خمکاری لیزری می‌باشد.
 • تسمه نقاله: معمولا برای کانوایر بارگیری از تسمه نقاله‌های لاستیکی ساده و آجدار و گریپ در عرض‌های 50 تا 120 سانتی متری استفاده می‌شود.
 • رولیک: برای سیستم انتقال بارگیری و تخلیه از رولیک‌ پرسی یا تعویضی قطر 6 و 7.5 و 9 سانتی متری، طول 40 تا 120 سانتی متری استفاده می‌شود.
 • سیستم موتوری: از الکتروموتور، گیربکس و اینوتر متناسب با کانوایر بارگیری در برندهای مختلفی استفاده می‌شود.
 • چرخ: برای کانوایرهای تخلیه و بارگیری معمولا از چرخ‌های دایکاست، چدنی، پاترولی و تفلونی استفاده می‌شود.
اجزا و قطعات نوار نقاهل بارگیری - امید عمران

در عملیات بارگیری و تخلیه با توجه به صنایع مختلفی که در حال فعالیت هستند، انواع کانوایرهای بارگیری و تخلیه مرتبط با صنایع طراحی و تولید میوشند. در ادامه به معرفی انواع نوار نقاله‌های بارگیری و تخلیه میپردازیم:

 • نوار نقاله بارگیری کیسه: کانوایر بارگیری کیسه برای انتقال انواع کیسه با وزن 10 تا 100 کیلوگرم استفاده میشود.
 • نقاله بارگیری کارتن: برای بارگیری و تخلیه کارتن‌ها از وزن 10 تا 50 کیلوگرم، از نقاله بارگیری کارتن استفاده میشود.
 • کانوایر بارگیری کشتی یا شیپ لودر: در بنادر برای انتقال مواد فله و دیگر متریال‌ها از انواع کانوایر بارگیری کشتی استفاده میشود.
 • نوار نقاله بارگیری تلسکوپی: مدرن‌ترین نوع کانوایر های بارگیری نوار نقاله تلسکوپی نام دارند که از مکانیزم منحصر به فرد افزایش و کاهش طول بهره میبرند.
کاربرد کانوایر بارگیری و تخلیه

هدف از تولید کانوایرهای بارگیری، استفاده از آن‌ها در صنایع مختلفی می‌باشد که با توجه به آن، ساختار کانوایر تعیین می‌شود. به برخی از مهم‌ترین صنایعی که نیاز به استفاده از نوار نقاله بارگیری دارند، اشاره می‌کنیم:

 • صنایع بارگیری کارتن
 • صنایع بارگیری کیسه
 • صنایع بارگیری و تخلیه قطار
 • صنایع دپوی مواد فله
 • صنایع بارگیری به کشتی و بارج
 • صنایع معادن
 • صنایع بارگیری مواد پودری
نوار نقاله بارگیری در صنایع

برای اینکه بتوانیم یک خرید مطمئن و صحیحی برای عملیات بارگیریمون داشته باشیم، نیاز است تا چندین معیار اصلی را مورد بررسی قرار دهیم و سپس اقدام به سفارش و خرید نوار نقاله بارگیری کنیم. معیار‌هایی که به ما کمک میکنند تا یک کانوایر مناسب برای بارگیری و تخلیه خرید کنیم:

 • به طور دقیق نوع محصول خود را مشخص می‌کنیم.
 • وزن و ابعاد محصولات را به طور دقیق تعیین می‌کنیم.
 • محیط کار و نحوه ی بارگیری از سکو یا محل ثابت را مورد بررسی قرار میدهیم و منطبق با آن کانوایر بارگیری را سفارش میدهیم
 • آیا کانوایر نیاز به نصب و راه اندازی دارد؟.
 • خدمات گارانتی شامل این کانوایرهای بارگیری می‌شود؟
راهنمای خرید نوار نقاله بارگیری

صحت ایمنی نوار نقاله بارگیری بسیار حائز اهمیت است. زیرا مستقیما با سلامت محصول، کیفیت مواد تولیدی، سلامت کارکنان، و حتی گاها با حفظ جان افراد مرتبط است. در ادامه مقاله، برخی اصول و راهکارها برای ایمنی کانوایر بارگیری را بررسی میکنیم:

 • طراحی صحیح: کانوایر بارگیری باید طبق استانداردهای ایمنی طراحی و تولید شود. طرح باید شامل مسیرهای پیاده روی مشخص، حفاظت از قسمت‌های محوطه خطرناک، و حفاظت از کابینت و مناطق کنترلی باشد. حفظ فاصله و سایر مولفه‌ها را رعایت نماید.
 • نگهداری و تعمیرات: نگهداری منظم و تعمیرات به موقع سیستم بارگیری برای حفظ عملکرد و کاهش خطرات ضروری است. برنامه‌ریزی برای بازرسی دوره‌ای تسمه‌ها، رولرها، موتورها و سایر قطعات مکانیکی و همچنین تعویض قطعات وسایل بیشتر می‌تواند بهترین عملکرد کانوایر را تضمین کند.
 • آموزش کارکنان: آموزش کارکنان در مورد استفاده صحیح از سیستم بارگیری و شناخت خطرات مرتبط بسیار مهم است. آموزش‌ها باید شامل راهکارها و مقررات ایمنی، نحوه استفاده از تجهیزات ایمنی، شناخت علائم هشداردهنده و رفتارهای ایمن در مواجهه با تهدیدات باشند.
 • استفاده از تجهیزات ایمنی در کانوایر و محیط: استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب می‌تواند خطرات را کاهش دهد. به عنوان مثال، استفاده از حفاظت‌های قفل گذاری، محافظ چرخان رولرها، سامانه‌های هشدار و ترمز‌های اضطراری می‌تواند ایمنی را تضمین کند.
 • آشنایی با راهنمایی ها و دستورالعمل ها: کارکنان باید با راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های استفاده صحیح از نوار نقاله بارگیری آشنا باشند. این شامل راهنمایی‌هایی برای پیاده‌روی، بارگیری صحیح، استفاده از تجهیزات ایمنی و جلوگیری از حساسیت های ایمنی است.
 • مدیریت خطر: شرکت بکارگیرنده باید رویکردهای ایمنی مدیریت خطر را پیاده کند. برای این منظور، ارزیابی خطر، تشخیص و کنترل خطرات، برنامه‌ریزی اضطراری و ارائه دوره‌های آموزشی مناسب جهت ایجاد فرهنگ ایمنی می‌تواند مفید باشد.
ایمنی-نوار-نقاله-بارگیری

در آینده، نوارهای حمل و نقل بار به شکل‌ها و قابلیت‌های جدیدی تغییر خواهند کرد. این تغییرات ممکن است شامل بهینه‌سازی‌های فنی، اتوماسیون بیشتر و استفاده از فناوری‌های نوین باشد.

هوش مصنوعی و اتوماسیون: با پیشرفت هوش مصنوعی و رباتیک، نوارهای حمل و نقل بار می‌توانند به شکلی بیشتر به صورت خودکار و بدون نیاز به دخالت انسانی عمل کنند. سیستم‌های هوشمند می‌توانند بارها را تشخیص داده و مسیریابی برای آن‌ها انجام دهند و همچنین با سایر سیستم‌ها و تجهیزات در محیط کار هماهنگ شوند.

استفاده از رباتیک و روبات‌های همکار: روبات‌ها و ربات‌های همکار می‌توانند در فرایند بارگیری و تخلیه کمک کنند. آن‌ها می‌توانند به صورت خودکار بارها را بردارند و به مقصد مورد نظر منتقل کنند. این تکنولوژی می‌تواند عملکرد و کارایی نوارهای حمل و نقل بار را افزایش دهد.

استفاده از سنسورها و اینترنت اشیا: استفاده از سنسورها و اینترنت اشیا می‌تواند به نوارهای حمل و نقل بار کمک کند تا اطلاعات بیشتری را درباره بارها، مسیرها و شرایط محیطی جمع آوری کنند. این اطلاعات می‌توانند در بهبود عملکرد و ایمنی نوارها مؤثر باشند

آینده-نوار-نقاله-بارگیری

آیا می توان از یک کانوایر بارگیری برای تمامی کاربردهای بارگیری استفاده کرد؟

بستگی به نوع کالا و حساسیت کاری دارد.

آیا برای ساخت کانوایر های بارگیری محدودیت طول وجود دارد؟

خیر. این سیستم ها قابل تولید در هرطولی نسبت به سفارش مشتری هستند.

آیا می توان از هر نوع تسمه نقاله ای برای نوار نقاله های بارگیری استفاده کرد؟

خیر. به دلیل کاربردی که متوجه این سیستم ها می باشد، نیاز است از تسمه نقاله های مقاوم به این منظور استفاده شود.

هنگام استفاده از کانوایر بارگیری، تسمه نقاله از مسیر خود منحرف می شود، راه حل مشکل چیست؟

در چنین مواردی نیاز است که با سازنده دستگاه تماس گرفته و راهنمایی های لازم را از آن ها دریافت نمایید و در صورت لزوم ، نیاز به حضور تیم فنی شرکت سازنده در محل پروژه می باشد.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

با کلیک کردن بر روی ستاره ها به ما امتیاز دهید

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

تا الان رایی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا