نوار نقاله منحنی کرنر

نوار نقاله منحنی

به سیستم‌‌های انتقالی که به صورت گرد و یا حالت انحنا دار تولید می‌‌شوند، نوار نقاله منحنی می‌‌گوییم. این نوع از سیستم‌‌های انتقال، در حالت عامیانه به کانوایرهای کروی، نیم دایره و کرنر معروف است که هدف از تمامی این اسامی، همان کانوایر منحنی است. معمولا از این کانوایرها برای خطوط تولید و ارتباط بین دو خط کانوایر، برای بهبود روند تولید و انتقال محصولات استفاده می‌‌شود. تولید این دسته از سیستم‌‌های انتقال هم به صورت کاملا سفارشی و طبق درخواست مشتری انجام می‌‌شود.

اجزا و ساختار کانوایر منحنی

تمامی انواع کانوایرها دارای ساختاری هستند که بر طبق نیاز مشتری استفاده می‌‌‌شوند. نوار نقاله منحنی هم مانند سایر انواع سیستم‌‌‌های انتقال، از اجزایی به ترتیب زیر، متشکل است:

◀️شاسی یا بدنه: بدنه‌‌‌ی اصلی کانوایر کرنر، از ورق خمکاری لیزری می‌‌‌باشد که معمولا از جنس آهن ST37 و یا استیل می‌‌‌باشد.

◀️کاور یا بغل بند: برای اطراف شاسی نوار نقاله انحنادار، از ورق‌‌‌هایی برای کاور بندی استفاده می‌‌‌شود تا از ریزش مواد و افتادن کالاها جلوگیری شود.

◀️تسمه نقاله: برای کانوایرهای کروی، معمولا از تسمه نقاله‌‌‌های PVC، مدولار و زنجیری استفاده می‌‌‌شود. (در نوار نقاله رولیکی از رولیک‌‌‌ها بجای تسمه استفاده می‌‌‌شود)

◀️درام یا توپی: برای برخی از کانوایرهای کروی، از توپی‌‌‌های قطر 9، 11 و 13 سانتی متری استفاده می‌‌‌شود. (بستگی به نوع تسمه نقاله دارد)

◀️پایه‌‌‌ها: برای کانوایر منحنی، از پایه‌‌‌های جنس پروفیل 40*40 و یا نبشی استفاده می‌‌‌شود.

◀️سیستم موتوری: برای کانوایرهای دایره‌‌‌ای، از الکتروموتور، گیربکس و اینورتر در برندها و توان قدرتی مختلفی استفاده می‌‌‌شود.

انواع کانوایر منحنی

نوار نقاله‌های منحنی، برای کاربردهای مختلف، دارای انواع مختلفی می‌باشد که در این بخش به هر یک از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

◀️نوار نقاله منحنی 30 درجه: برای اتصال دو کانوایر به یکدیگر، از نوار نقاله نوع 30 درجه استفاده می‌شود که دارای انحنای کمتری هستند.

◀️نوار نقاله منحنی 45 درجه: این نمونه از کانوایرها را برای اتصال به کانوایرهای افقی خطوط تولید استفاده می‌کنند و به همین سبب در زاویه 45 درجه تولید می‌شوند.

◀️نوار نقاله 90 درجه: کانوایرهای 90 درجه خود به تنهایی یک خط تولید حساب می‌شوند که قابلیت اتصال به سایر خطوط تولید را دارند.

◀️نوار نقاله 180 درجه: معمولا از کانوایرهای 180 درجه، برای تولید نوار نقاله‌های دایره‌ای شکل استفاده می‌شود.

کاربرد کانوایر منحنی در صنایع مرتبط

هر کدام از کانوایرها برای صنایع مختلفی دارای کاربرد هستند. از نوار نقاله‌‌های منحنی هم برای صنایع مختلفی می‌‌توان استفاده کرد.
برخی از این صنایع عبارتند از:

◀️نوار نقاله 90 درجه برای صنایع بلوک زنی
◀️نوار نقاله 45 درجه برای صنایع مواد غذایی
◀️نوار نقاله 180 درجه برای تولید لوازم خانگی
◀️نوار نقاله 30 درجه برای صنایع داروسازی
◀️صنعت تولید لامپ و روشنایی
◀️صنعت بسته بندی کارتن

استاندارد تولید نوار نقاله

برای تولید تمامی سیستم‌های کانوایری، نیاز است تا با توجه به استانداردهای جهانی پیش برویم. از این جهت برای تولید کانوایرهای منحنی هم استانداردهایی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

◀️استاندارد عرضی: با توجه به درخواست مشتری در عرض‌های 30 تا 80 سانتی متر، قابل تولید هستند.

◀️استاندارد طولی: طول کرنر کانوایر، با توجه به زاویه و عرضی که دارد، مشخص می‌شود و نیاز به محاسبه دقیق دارد، در غیر اینصورت ساختاری غیر اصولی خواهد داشت.

◀️استاندارد کاور بندی: محصولات به هنگام عبور بر روی نوار نقاله‌های کرنر، به دلیل انحنایی که سیستم دارد، برای جلوگیری از ریزش مواد و افتادن کالاها، نیاز به استفاده از کاور بندی می‌باشد.

◀️استاندارد رولیک: برای این نوع از کانوایرها، از رولیک‌های مخروطی استفاده می‌شود که قابلیت انحنا پذیری دارند.

راهنمای خرید کانوایر منحنی

هر شرکتی برای خرید کانوایر، معیارهایی را به همراه دارد که بر اساس همین معیارها نسبت به خرید اقدام می‌کند.
اگر قصد خرید نوار نقاله منحنی را دارید، نیاز است تا به نکات قبل از خرید این سیستم دقت نمایید.
برای داشتن انتخابی بهتر، برخی از این معیارهای خرید را با هم بررسی می‌کنیم:

تعیین نیاز: در ابتدا برای اقدام به خرید، نیاز است که هدفمان را از تهیه کانوایر منحنی مشخص و به این ترتیب تعیین نیاز کنیم.
تشریح نوع محصول: محصولی که قرار است به وسیله‌ی این کانوایر منتقل شود، دارای چه ابعادی است؟ وزن هر محصول چقدر است؟ دارای چه ویژگی‌های ساختاری است؟
تعیین فضای نصب نوار نقاله: فضایی که قرار است کانوایر در آنجا نصب شود را به طور دقیق تعیین می‌کنیم تا طراحی کانوایر بر اساس آن انجام شود.

کانوایر نوع منحنی فقط به صورت تسمه‌ای تولید می‌شود؟

بستگی به نوع محصول و نحوه انتقال دارد، در بسیاری از موارد از نوع تمام رولیکی استفاده می‌کنیم.

جنس بدنه می‌تواند استیل باشد؟

در صورت سفارش مشتری جنس بدنه را می‌توان استیل، گالوانیزه و آهنی انتخاب کرد.

کانوایر منحنی را می‌توان در طول‌های بزرگ‌تر سفارش داد؟

به دلیل اینکه این نوع از کانوایرها دارای زاویه هستند، در ساختار طولی آن‌ها محدودیت وجود دارد.

برای کانوایر کرنر، می‌توان از چرخ استفاده کرد؟

این سیستم‌ها در کاربرد خط تولید بیشترین کارایی را دارند و به صورت ثابت نصب می‌شوند و در نتیجه نیازی برای چرخ جهت جا به جایی ندارند.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

با کلیک کردن بر روی ستاره ها به ما امتیاز دهید

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

تا الان رایی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

پیمایش به بالا