نوار نقاله یا کانوایر چیست؟

طراحی و تولید انواع نوار نقاله و کانوایر به سفارش مشتری​
نوار نقاله چیست

ما در مجموعه امید عمران سهند با تکیه به تخصص و تجربه 15ساله میتوانیم انواع نوار نقاله های صنعتی و غیر صنعتی را با توجه به نیاز های مشتری و در نظر گرفتن شرایط محیطی، طراحی و به تولید برسانیم.
دیگر نگران حجم و نیرو انسانی برای حمل و نقل های داخلی نباشید. با طراحی و تولید فوق العاده انواع نوار نقاله، هزینه های نیروی انسانی و خطا های انسانی کاملا کاهش یافته و بهره وری صنعت شما را به ارمغان میاورد.

نوار نقاله یا کانوایر، دستگاهی برای انتقال، جابجایی، مونتاژ، بارگیری، تخلیه، دپو و انباشت مکانیزه انواع مواد و محصولات در صنایع مواد غذایی، دارویی، خطوط تولید و مونتاژ میباشد. نوار نقاله دارای یک تسمه (نوار) میباشد که برای انتقال مواد، بر روی رولیک ها حرکت میکند و انرژی مورد نیاز این سیستم از الکتروموتور تامین میشود.
نام این سیستم از ریشه کلمه ی Conveying در لغت لاتین به مفهوم انتقال دادن گرفته شده است که یکی از مهم ترین دستاورد های تکنولوژی سیستم های انتقال در صنعت ( Industrial transmission systems) پس از انقلاب صنعتی میباشد.
استفاده از نوار نقاله، باعث افزایش سرعت جابجایی، افزایش راندمان تولید، کاهش هزینه های کارگری، کاهش صدمات احتمالی و مکانیزه شدن خطوط تولید میشود. وجود نوار نقاله در برخی از چرخه های تولید ضروری و حیاتی میباشد. کانوایرها از لخاظ ساختاری به 6 نوع مکانیزم مختلف تقسیم میشوند که عبارتند از:

 • نوار نقاله تسمه ای (نواری): این نوع نقاله از انواع تسمه نقاله برای جابجایی انواع مواد و محصولات استفاده میکند و یکی از رایج‌ترین نوع کانوایر در صنایع میباشد.
  نوار نقاله تسمه ای
 • نوارنقاله زنجیری (انتقال قدرت): کانوایر زنجیری، از انواع زنجیر جهت انتقال نیرو و جابجایی مواد و محصولات سنگین استفاده میکند. این نوع نقاله معمولا در معادن و شرایط سخت بسیار کاربرد دارد.
  کانوایر زنجیری
 • نوار نقاله رولیکی (غلتکی): نقاله رولیکی از انواع غلتک بصورت پیوسته برای انتقال استفاده میکند. این نوع کانوایر در انبار و لجستیک نقش کاربردی دارد.
  کانوایر رولیکی
 • کانوایر عمودی: در مواقعی که نیاز به انتقال مواد به ارتفاع و طبقات بالاتر است، از مکانیمز کانوایر عمودی استفاده میکنیم. در این ساختار، نوار نقاله بصورت ایستاده و عمودی طراحی میشود.
  کانوایر عمودی
 • نوارنقاله منحنی: این نوع نقاله بصورت زاویه دار و منحنی در زوایای مختلف 45، 90 و 180 درجه طراحی میشود و برای اتصال خطوط به همدیگر یا مسیر بازگشت بسیار کاربردی میباشد.نوار نقاله منحنی
 • نوار نقاله چرخشی (اسپیرال): در این ساختار از مکانیزم اسپیرال یا چرخشی استفاده میشود که محصولات و مواد بصورت چرخشی در ارتفاع و به طبقات بالا جابجا میشوند. این نوع سیستم ها قابلیت طراحی دو مسیره (رفت و برگشت) را دارند و معمولا در صنایع غذایی و بهداشتی بسیار کاربردی هستند.

  نوار نقاله اسپیرال چرخشی

تجهیزات، اجزا و قطعات نوار نقاله

هر قسمت کوچک بر روی نقاله چه نام دارد؟ نوار نقاله‌ها در اصطلاح فیزیکی ماشین نامیده میشوند که با کنار هم قرار گرفتن چندین قطعه و ماشین ساده شکل میگیرند. تجهیزات، ازا و قطعات نوار نقاله عبارتند از:

تسمه نقاله همان نواری میباشد که به دور نوار نقاله حرکت میکند. تسمه نوار نقاله ها با توجه به نوع کانوایر و صنعتی که مورد استفاده قرار میگیرند در انواع مختلفی انتخاب میشوند. مهم ترین انواع تسمه نقاله ها عبارتند از ؛ تسمه لاستیکی، تسمه پی وی سی (PVC)، مدولار، پلاستیکی و توری فلزی

تسمه نوار نقاله - اجزا کانوایر

درام یا توپی به رولیک ها بزرگی که در ابتدا و انتهای نوار نقاله قرار میگیرند و یکی از آنها از طریق شافت به گیربکس متصل میشود تا انرژی مورد نیاز حرکت دستگاه را تامین کند. با به حرکت در آمدن توپی، نوار نقاله نیز شروع به حرکت میکند.

درام نوار نقاله - اجزا کانوایر

موتور منبع تامین انرژی حرکتی کانوایر میباشد. الکتروموتور از طریق گیربکس و یک شافت قدرت مورد لازم برای حرکت نوار نقاله را منتقل میکند. الکتروموتور ها، قلب تپنده  نوار نقاله بشمار میروند.

الکتروموتور نوار نقاله - اجزا کانوایر

گیربکس وظیفه کنترل سرعت الکتروموتور را بر عهده دارد تا از خرابی، سایش و سرعت بیش از اندازه جلوگیری کند. درسیستم کانوایر، گیربکس به الکتروموتور متصل میشود.

گیربکس نوار نقاله - اجزا کانوایر

پیچ یا ماژولی که جهت تنظیم میزان شل و سفت بودن تسمه نوار نقاله میباشد. معمولا در تمامی کانوایر های تسمه ای جهت جلوگیری از خرابی زود هنگام نوار ماژول تنظیم تسمه را تعبیه میکنند.

ریپلاژ تنظیم تسمه نوار نقاله

رولیک یا غلتک ها عموما در زیر نوار قرار میگیرند و به حرکت آسان تسمه نقاله کمک میکنند. رولیک هم بصورت کمک به نوار و هم بصورت مستقل میتوانند در نوار نقاله بکار روند، این شی استوانه ای شکل، از بلبرینگ و شافت تشکیل میشود و میتواند بصورت هرزگرد به چرخش دربیاید.

غلتک نوار نقاله - اجزا کانوایر

شاسی یا سازه نوار نقاله ساختاری است که تمامی قطعات دیگر بر روی آن سوار میشوند. عموما در سه نوع ناودانی، پروفیل و لوله ای برای ساخت استراکچر کانوایر استفاده میشود.

استراکچر نوار نقاله - اجزا کانوایر

اجزا و قطعات نوار نقاله

معرفی انواع نوار نقاله و کانوایر

شرکت امید عمران سهند انواع نوار نقاله را بر اساس نیاز مشتریان، طراحی و تولید میکند. در صنعت، نوارنقاله های مختلفی وجود دارد که مجموعه ما بصورت تخصصی قادر به ساخت میباشد. برای آشنایی بیشتر، در ادامه به معرفی کوتاهی از انواع نوار نقاله ها میپردازیم؛

کانوایر تلسکوپی دارای مکانیزم افزایش و کاهش طول میباشد و برای بارگیری و تخلیه و بسیاری از صنایع دیگر بسیار کاربردی میباشد. این سیستم علاوه بر تنظیم طول، مجهز به مکانیزم تنظیم ارتفاع نیز میباشد. نقاله تلسکوپی - شرکت امید عمران سهند

نوار نقاله آپرون نوعی نوار نقاله ساخته شده از پلیت های آپرون است، که پلیت ها از زیر به یکدیگر متصل شده اند، و بدین ترتیب یک سطح حمل و نقل پیوسته را فراهم می کنند، که براحتی از آن میتوان برای انتقال مواد استفاده کرد. از آپرون کانوایر میتوان برای حمل و انتقال انواع مواد سنگین استفاده کرد.
آپرون کانوایر

در صنعت برای بارگیری و تخلیه کردن انواع کیسه و کارتن از دو نوع کانوایر بارگیری کیسه و بارگیری کارتن استفاده میکنند. این نقاله ها از دو نوع تسمه لاستیکی آجدار (برای بارگیری کیسه) و تسمه PVC (برای بارگیری کارتن) استفاده میکنند. هر د سیستم قابلیت مجهز شدن به مکانیزم تنظیم ارتفاع را دارند.
نقاله بارگیری و تخلیه کارتن سیستم بارگیری و تخلیه کیسه و گونی 

دستگاه سامسون فیدر مواد را مستقیما از کامیون تحویل می گیرد و در برخی موارد شارژ مواد از طریق لودر و نوار نقاله های دیگر  انجام میشود. بدلیل انعطاف پذیری و صرفه اقتصادی روش بسیار خوبی برای انتقال و جابجایی مواد فله است.
نحوه کار سامسون فیدر

کانوایر مونتاژ برای ساده سازی عملیات مونتاژ و تولید برخی محصولات الکترونیکی و از این قبیل در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه دارای یک میز برای کاربران و یک نوار در حال حرکت در وسط آن میباشد و برای مونتاژ انواع لوازم برقی، خانگی، الکترونیکی، موتور، ماشین و ...بکار میرود.

میز و کانوایر مونتاژ

دراگ کانوایر یکی از سیستم های جابجایی و انتقال مواد فله بصورت کشیده شدن (دراگ کردن) و انتقال آنها به سیلو و مخازن ذخیره میباشد. این نقاله از بازو های فولادی یا پلاستیکی محکم متصل به زنجیر استفاده میکند و یکی از زیر مجموعه های کانوایر زنجیری میباشد.
قیمت و خرید دراگ کانوایر

یک نوار نقاله اسپیرال با طیف وسیعی از نام های تجاری از جمله : نوار نقاله شیبدار، آسانسور اسپیرال، نوار نقاله عمودی، بالابر عمودی، منحنی مارپیچ، مارپیچ و حتی اسپیرال در بین مشتریان معروف است . این دستگاه بصورت مارپیچی در طبقات مختلف مواد و محصولات را حمل میکند.
کانوایر چرخشی - اسپیرال

 

برای پشته سازی و دپو مواد فله در معادن و صنایع نیازمند دستگاهی هستیم که این عملیات را برای ما آسان کند که از آن بعنوان نوار نقاله شیپ لودر یاد میشود. مجموعه ما توانایی ساخت و تولید  نوارنقاله شیپ لودر با امکاناتی نظیر: چرخش چرخها و حرکت رادیکالی – داشتن قسمت بوم و تلسکوپی برای دپو سازی آسان – طراحی سامسون فیدر برای شارژ مواد و جلوگیری از گرد و غبار و سایر امکانات مورد نظر مشتری.

بارگیری کشتی با شیپ لودر

 

نوار نقاله رولیکی نوعی کانوایر است که برای حمل و انتقال مواد بسته بندی شده یا بسته بندی نشده مورد استفاده قرار میگیرد. نوار نقاله های رولیکی در صنایع متنوعی از جمله؛ صنایع لوازم خانگی، صنعت خودرو، صنایع دارویی، صنایع کارتن و چاپ، صنایع غذایی، صنایع فولاد، صنعت بسته بندی و سایر صنایع مورد استفاده قرار میگیرد.
کانوایر غلتکی رولیکی

نوار نقاله اسلت نوعی فناوری انتقال است که با استفاده از زنجیر و ورق های اسلت موجب انتقال محصول از یک سر به آن سر دیگر نقاله می شود. این زنجیر توسط یک الکترو موتور هدایت می شود، که مکانیزم کاری دقیقا مثل نوار نقاله های تسمه ای می باشد.
قیمت نوار نقاله تلسکوپی

فرودگاه ها از یک سیستم نقاله برای بارگیری و تخلیه محموله مسافرین استفاده می کنند، و جهت حمل چمدان های مسافرین و تحویل به مشتری استفاده میشوند . تسمه نقاله این سیستم می تواند مستقیم، منحنی یا حتی دایره ای باشد .
انواع کانوایر فرودگاهی

پن کانوایر یکی از انواع نوار نقاله زنجیری میباشد که برای انتقال مواد داغ در شیب های تند بسیار مناسب میباشد. این دستگاه از قاب هایی به نام پن که بصورت پیوسته به هم چسپیده اند و به زنجیر متصل هستند، تشکیل میشود.
ساختار پن کانوایر زنجیری

این نوع سیستم از یک صفحه مگنتی یا آهن ربایی که از طریق میدان مغناطیسی ایجاد میشود بهره میبرد، و برای انتقال ضایعات آهن، پیچ، مهره و هر مواد فلزی که قابلیت جذب مغناطیسی داشته باشد بسیار کاربردی میباشد.
کانوایر مغناطیسی - آهن ربایی

سورت یا جداکردن یکی از نیازهای اساسی بخش های مختلفی از صنایع میباشد. نوارنقاله سورتینگ عملیات جداسازی و سورت کردن را بصورت هوشمند انجام میدهد و عملیات سورتینگ را تسهیل میبخشد.کانوایر سورتینگ

این سیستم بصورت عمودی و به شکل حرف لاتین L ساخته میشود و یکی از سیستم های انتقال عمودی میباشد که برای جابجایی مواد در ارتفاع کاربرد دارد.
L type conveyor

برای دپو و پشته سازی انواع مواد فله و پودری از سیستم استاکر استفاده میشود که قابلیت ساخت تلسکوپی نیز دارد.
نقاله استاکر - دپو و پشته سازی

این سیستم نیز بصورت عمودی برای انتقال مواد در ارتفاع به همراه دم انتهایی ساخته میشود. در ظاهر این کانوایر به حرف لاتین Z شبیه است.
Z type conveyor

پالپر کانوایر به منظور انتقال خمیر کاغذ و ضایعات کارتن و کاغذ مورد استفاده قرار میگیرد. این سیستم یکی از پرکاربرد ترین نقاله ها در صنعت کاغذسازی میباشد.
قیمت نقاله انتقال خمیر کاغذ

نقاله منحنی بصورت زاویه دار برای اتصال دو مسیر و یا مسیرهای بازرگشت بکار میرود. این نوع نوارنقاله در زوایای 45، 90 و 180 درجه معمولا ساخت میشود.
نقاله منحنی کرنر 45 درجه

سیستم انتقال Continuous conveyor یک سیستم انتقال عمودی بصورت پیوسته میباشد که مواد و محصولات را بصورت پیوسته در ارتفاع و طبقات مختلف جابجا میکند.
انتقال عمودی و پیوسته مواد با نقاله کانتینیوس

مشخصات فنی و اصلی نوار نقاله

شاخصه اصلیاستاندارد
عرض تسمه400، 500، 600، 800، 1000، 1200 میلی‌متر
طول کانوایربستگی به نیاز پروژه دارد، معمولاً از چند متر تا چند کیلومتر
سرعت نوار نقاله0.8 تا 4 متر بر ثانیه (قابل تنظیم بر اساس نیاز)
جنس نوارلاستیکی، پلاستیکی، مدولار، توری فلزی، PVC، PU
ظرفیت حمل بار30 تا 5000 کیلوگرم بر متر، بسته به عرض نوار و سرعت
نوع حرکتافقی، شیب‌دار، چرخشی، ترکیبی
منبع تغذیهالکتریکی (معمولاً با ولتاژ 220/380 ولت)
سیستم کنترلدستی، نیمه اتوماتیک، اتوماتیک
نوع غلتکغلتک پرسی، رولیک جوشی، رولیک راهنما،رولیک برگشت، غلتک
حداکثر زاویه شیب30 درجه برای مواد عمومی، تا 45 درجه برای مواد خاص

کاربرد نوار نقاله (کانوایر)چیست؟

نوار نقاله ها باتوجه به کارایی و کارآمدی بالا در صنایع و کسب و کارهای مختلف بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی کاربرد نوار نقاله در صنایع مختلف و نیاز های آنها به کانوایر میپردازیم:

عملیات بارگیری و تخلیه توسط نیروی انسانی بسیار زمان بر و هزینه بردار است، نوار نقاله در عملیات بارگیریو  تخلیه بسیار کاربردی هستند و میتوانند در سریعترین زمان ممکن با کمترین هزینه و صدمات، عملیات بارگیری و تخلیه را انجام دهند. 

امروزه برای بارگیری مواد فله  و پودری به داخل سیلوی کشتی، از نوار نقاله بارگیری کشتی یا به اصطلاح شیپ لوئدر استفاده میکنند. این دستگاه در بنادر و سواحل دریا و اقیانوس ها بسیار کاربرد دارد.

باری بارگیری مواد به داخل واگن های باری قطار، استفاده از روش های سنتی بسیار پر هزینه و زمان است. نوار نقاله بارگیری قطار با کاهش هزینه ها و تسریع عملیات بارگیری، امکان انتقال ایمن و سریع مواد فله به داخل قطار را فراهم میکند.

فرودگاه ها، مدرن ترین مکان های شناخته شده در جهان هستند. برای انتقال و جابجایی بار مسافران، چمدان ها و مسافران از انواع نوار نقاله های فرودگاهی مدرن استفاده میشود.

استفاده از نوار نقاله در انتقال مواد فله، یک روش متداول و کارآمد برای حمل و نقل مواد فله مانند ذرات جامد، محصولات غذایی، مواد شیمیایی و سایر مواد است. استفاده از نوار نقاله در انتقال مواد فله منجر به افزایش کارایی، سرعت و کاری می‌شود و از نیروی انسانی و ماشینی در عملیات حمل و نقل مواد فله صرفه‌جویی می‌کند.

خطوط تولید و مونتاژ برای اتوماسیون و مکانیزه شدن از انواع نوار نقاله بهره میبرند.  با توجه به نوع تولید و صنعت، از هر نوع کانوایری ممکن است در خط های مختلف تولید استفاده شود.

در صنعت مصالح ساختمانی برای انتقال انواع مواد ساختمانی مانند؛ سیمان، کاشی، شن، بتن، ملات، آجر، سفال و غیره از نوار نقاله استفاه میشود. کانوایر ها در این صنعت بسیار کارآمد هستند و کاهش چشمگیر هزینه ها را به دنبال دارند.

کانوایرها نقش مهمی در صنعت سیمان دارند. آن‌ها برای انتقال مواد از محل تولید به محل‌های دیگر در فرآیند تولید سیمان استفاده می‌شوند. کانوایرها به عنوان سیستم‌های حمل و نقل مکانیزه مواد از جمله سنگ معدنی، خاکستر، سنگ آهک و سایر مواد مورد نیاز در تولید سیمان عمل می‌کنند. آن‌ها به دلیل ساختار مستحکم و قابل اعتماد خود، می‌توانند به طور پیوسته و با کارایی برتر مواد را به مقصد نهایی منتقل کنند. میتوان به جرات گفت بدون وجود نوار نقاله ها در صنعت سیمان ، هم قیمت محصولات افزایش می یابد و هم مدت زمان تولید بسیار طولانی خواهد شد و عملا پاسخگوی نیاز های امروزی نمیباشد.

صنعت اتومبیل سازی، جهت افزایش تولید و کیفیت نیازمند استفاده از اسلت کانوایر می باشد. صنعت اتومبیل سازی از لحاظ اقتصادی یکی از مولفه های اساسی کشور هست که سالانه چندین میلیون خودرو تولید می کند، بطوریکه نرخ اشتغال تاثیر گذاری را در کشور به خود اختصاص داده است.این نوار نقاله در شرایط افقی با سرعت کم حرکت می کند، تا اپراتور های مربوطه محصولاتی را مونتاژ ، بازبینی و رفع اشکال کنند. معمولا در این قسمت از صنعت خودرو سازی نمیتوان از نوار نقاله رولیکی یا تسمه استفاده کرد، چرا که محصولات دارای اشکال مختلفی و اشکال نا منظم هستند که باید در گیره یا فیکسچر بسته شوند.

نحوه کار دستگاه کانوایر

در بخش پیشین با ماهیت کانوایر و قطعات تشکیل دهنده ی این دستگاه آشنا شدیم. اما نوار نقاله چگونه کار میکند؟ نحوه کار نوار نقاله بسیار ساده است و از علم فیزیک تبعیت میکند. در ادامه تمامی مراحل کار کردن این دستگاه را بیان میکنیم؛

 • مرحله اول: برای عملکرد بهینه و منسجم، تمامی قطعات بر روی شاسی یا استراکچر قرار میگیرند.
 • مرحله دوم: در ابتدا و انتهای نوار نقاله، درام یا توپی وصل میکنند.
 • مرحله سوم: با توجه به طراحی مهندسی، یکی از درام ها توسط شفت به گیربکسی که به الکتروموتور متصل است، وصل میشود.
 • مرحله چهارم: تسمه یا نوار آپارت شده به دور درام ها جایگیری میشود.
 • مرحله پنجم: برای حرکت صحیح نوار، در زیر نوار رولیک ها قرار میگیرند.
 • مرحله ششم: حال با اتصال الکتروموتور به برق، گیربکس درام اولی را به حرکت درمیاورد و تسمه نقاله آغاز به حرکت میکند.

6 مرحله بالا، ساده ترین توصیف از نحوه عملکرد کانوایر ها میباشد. اما با توجه به تنوع نوار نقاله ها و ساختار متفاوتی که دارند، این مکانیزم شامل تمامی کانوایر ها نمیشود.

نحوه کار نوار نقاله

خرید و فروش نوار نقاله

خرید نوار نقاله به یکی از دغدغه های اصلی صنعتگران تبدیل شده است. بسیاری از مدیران کسب و کارهای صنعتی در تردید هستند که آیا استفاده از کانوایرها به رشد صنعت آنها کمک میکند یا خیر؟ باید گفت که نقاله ها نقش مستقیمی در افزایش راندمان تولید و رشد صنعت دارند و تقریبا در هر صنعتی قابل استفاده هستند. برای خرید نوار نقاله، اولین قدم شناسایی و ارزیابی نیازهای داخلی سازمان (کارگاه) شما است. پس از آن، توصیه میشود که از طریق تماس تلفنی با کارشناسان شرکت امید عمران سهند، از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید تا مناسب ترین سیستم انتقال مورد نیازتان را انتخاب کنید. همچنین، در بازار رقابتی صنعتی مراقب باشید که برخی دلالان اقتصادی، با وعده های فروش نوار نقاله و تحویل فوری، کانوایر بی کیفیتی را عرضه میکنند. توجه کنید که ساخت نقاله با کیفیت مناسب کار شما، نیازمند به زمان و صرف نیروی مشخصی است.

قیمت و خرید نوار نقاله

راهنما و نکات مهم در خرید کانوایر

هنگام خرید نوار نقاله، در نظر گرفتن این نکات بسیار ضروری میباشد؛

 • کاربرد نوارنقاله: اطمینان از مناسب بودن برای مواد و شرایط کاری خاص.
 • مشخصات فنی: شامل عرض، طول، و سرعت نوار متناسب با نیازها.
 • مواد ساخت: مقاومت در برابر سایش و شرایط محیطی.
 • نوع حرکت: افقی، شیب‌دار، یا ترکیبی.
 • ظرفیت حمل بار: متناسب با حجم و وزن مواد.
 • منبع تغذیه: الکتریکی و تطابق با استانداردهای محلی.
 • سیستم کنترل: انتخاب بین دستی، نیمه‌اتوماتیک، و اتوماتیک.
 • خدمات پس از فروش و پشتیبانی: دسترسی به قطعات یدکی و خدمات تعمیر.

توجه به عوامل بالا میتواند به انتخاب بهینه برای پیشبرد کارها کمک کند. اما عدم توجه به هر یک از عوامل نه تنها باعث پسرفت در کارها میباشد، بلکه هزینه‌های اضافی را در پی خواهد داشت.

راهنمای انتخاب بهترین نوار نقاله

منظور از بهترین نوار نقاله، کامل ترین سیستم انتقالی میباشد که تمامی نیاز های ما را تامین کند. و این نقاله تنها با انتخاب و طراحی درست میتواند بازدهی صنعت ما را بالا ببرد. اگر نیاز به یک نقاله برای صنعت خودتان دارید و میخواهید بهترین نقاله را بخرید، پیشنهاد میکنیم قبل از خرید، بصورت رایگان از متخصصان و کارشناسان فنی امید عمران مشاوره دریافت کنید.

لیست قیمت کانوایر یا نوار نقاله

 • نوار نقاله بارگیری و تخلیه
  شروع از 100,000,000 تومان
 • کانوایر معادن
  شروع از 150,000,000 تومان
 • نوارنقاله خطوط مونتاژ و تولید
  شروع از 80,000,000 تومان
 • نقاله مواد غذایی و بهداشتی
  شروع از 50,000,000 تومان
 • کانوایرهای زنجیری
  شروع از 150,000,000 تومان
 • سامسون فیدر
  شروع از 1,000,000,000 تومان
 • آپرون فیدر
  شروع از 800,000,000 تومان
 • نوار نقاله انبار و لجستیک
  شروع از 300,000,000 تومان
 • سیستم اننتقال عمودی
  شروع از 400,000,000 تومان
 • نوار نقاله فرودگاهی
  شروع از 350,000,000 تومان
 • کانوایر رولیکی
  شروع از 400,000,000 تومان

سفارش ساخت نوار نقاله

ساخت نوار نقاله، نیاز به تخصص و مهارت فنی بالایی دارد. و اگر توسط متخصصین فنی ساخت و تولید نشود ممکن است در برخی مراحل با مشکل مواجه شود و راندمان مناسبی را ارائه ندهد. برای سفارش ساخت نقاله توسط کارشناسان و مهندسین فنی با سال ها تجربه و تخصص، میتوانید شرکت امید عمران سهند را با اطمینان کامل انتخاب کنید. برای سفارش ساخت کانوایر میتوانید از طریق تماس با کارشناسان ما اقدام کنید.

تاریخچه نوار نقاله

کانوایرها از دوران باستان برای جابجایی مواد استفاده شده اند. در قرن 19، با انقلاب صنعتی، استفاده از نقاله ها در معادن آغاز شد. در سال 1901 کانوایرهای فولادی تولید شدند که دوام بیشتری داشتند. هنری فورد در 1913 این فناوری را به خط تولید اتومبیل ها آورد، که انقلابی در تولید انبود ایجاد کرد. امروزه سیستم های انتقال در صنایع مختلف با تلکنولوژی های پیشرفته مورد استفاده قرار میگیرند و به بهره وری و کاهش هزینه های تولید کمک میکنند.

آموزش تعمیر و نگهداری کانوایر

آموز تعمیر و نگهداری کانوایر (Conveyor) ، شامل چندین مرحله و اصول اساسی است که برای حفظ کارایی و افزایش طول عمر این تجهیزات ضروری است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مراحل اشاره میکنیم:

 • بررسی منظم: انجام بررسی های دوره ای برای تشخیص نشانه های فرسودگی یا خرابی ضروری است. این بررسی ها باید شامل چک کردن تسمه، رولیک‌ها، موتور، گیربکس، جک‌ها و دیگر اجزای مکانیکی باشد.
 • تمیز کردن دوره ای: کانوایرها باید بطور منظم تمیز شوند تا از تجمع گرد و غبار مواد اضافی که ممکن است باعث سایش یا گیر کردن آنها شود جلوگیری شود.
 • روان کاری: روانکاری منظم غلتک ها، بلبرینگ ها و دیگر قطعات متحرک بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که قطعات به راحتی و بدون اصطکاک بیش از انداره کار میکنند.
 • تعویض قطعات فرسوده: قطعاتی که نشانه های فرسودگی دارند باید به موقع تعویض شوند تا از خرابی های بزرگتر جلوگیری شود. این شامل تعویض نوار، رولیک‌ها وبلبرینگ ها میشود.
 • تنظیم مجدد: اطمینان از اینکه نوار به درستی تنظیم شده و در مسیر صحیح قرار دارد، از اهیمت بسیار بالایی برخوردار است. این کار به کاهش سایش و پارگی نوار کمک میکند.
 • آموزش کارکنان: آموزش مناسب کارکنان برای نظارت و تعمیر انوایرها میتواند به شناسایی و حل مشکلات احتمالی در مراحل اولیه کمک کند.

این نکات فقط بخشی از مواردی هستند که باید در برنامه نگهداری و تعمیرات کانوایرها در نظر گرفته شود. برای آموزش عملی و دقیق‌تر، ممکن است لازم باشد که ویدیوهای تخصصی مرتبط یا دوره‌های آموزشی تخصصی را دنبال کنید.

مزایای نوار نقاله (کانوایر)
 1. -افزایش راندمان تولید
 2. کاهش هزینه های نیور انسانی
 3. کاهش خطر آسیب دیدگی کارکنان
 4. منعطف در استفاده و طراحی
 5. دقت و کنترل بالا در جابجایی مواد
 6. کاهش ضایعات محصول در فرآیند تولید
 7. ایمنی مواد و محصول به هنگام انتقال
معایب نوار نقاله دست دوم

برای خرید کانوایر گاهی وقتا به سراغ خرید تسمه نوارنقاله دست دوم میرویم، که خرید مناسبی برای مجموعه ما نخواهد بود. کانوایر ها با توجه به محیط و صنعت خاصی، بصورت کاملا سفارشی طراحی و تولید میشوند. و به همین علت ممکن است با خرید نوارنقاله دست دوم، این سیستم در مجموعه ما کارایی زیادی نداشته باشد. مهم ترین معایب نوار نقاله دست دوم عبارتند از؛

 • فرسایش و آسیب‌های پنهان: ممکن است نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد.

 • عمر مفید کمتر: کارایی کمتر به دلیل استهلاک قبلی.

 • ناسازگاری با نیازهای خاص: ممکن است با کاربردهای خاص سازگار نباشد.

 • هزینه‌های نگهداری بالاتر: به دلیل نیاز به تعمیرات و جایگزینی قطعات.

سوالات متداول کاربران در مورد نوار نقاله

چه نوع نوار نقاله‌ای برای کارخانه من مناسب است؟

انتخاب بستگی به مواد حمل شده، مسافت انتقال و شرایط محیطی دارد.

چرا در برخی از کانوایر ها ، تسمه نقاله پس از مدتی استفاده به طرفین کشیده میشود و مقداری از مسیر تعیین شده در کانوایر جابجا میشود؟

کشیدگی تسمه به طرفین میتواند چندین علت داشته باشد که یک یا چند مورد از موارد زیر موجب بروز چنین پیش آمدی میشوند مانند:

 • عدم طراحی و ساخت صحیح و مهندسی استراکچر  و سازه نوار نقاله
 •  نصب غیر اصولی و ناصحیح رولیک ها یا توپی های سیستم کانوایر
 • ایراد در نصب صحیح سازه در طی روند اجرای پروژه در محل
 • مشکل یا خطا در آپارات تسمه نقاله مورد استفاده در سیستم کانوایر
 •  ریگلاژ نادرست و غیر اصولی تسمه نقاله استفاده نادرست یا عدم استفاده از تجهیزات راهنمای تسمه در سیستم
چگونه میتوان از بروز مشکل کشیدگی تسمه نقاله به طرفین و انحراف از مسیر آن جلوگیری کرد ؟

برای حل این مشکل باید اصول مهندسی طراحی صنعتی را رعایت نمود که برخی به شرح زیر است:

 • طراحی و ساخت صحیح سیستم نوار نقاله
 • نصب اصولی و صحیح رولیک ها و توپی ها در کانوایر
 • تصحصیح و اصلاح ایرادات نصب سازه نوار نقاله
 • برطرف کردن مشکل و ایرادات آپارات تسمه که در حین مدار بسته کردن
 • تنظیم صحیح و طبق محاسبات کشش تسمه نقاله
 • استفاده از تجهیزات صنعتی برای فیکس کردن جهت راهنمایی و حرکت در مسیر تسمه
آیا نوار نقاله برای مواد خوراکی مناسب است؟

بله، نوارهای مخصوص با جنس مناسب مانند پی وی سی و مدولار ربرای مواد غذایی وجود دارند.

بکارگیری نوار نقاله ها برای انتقال بار در چه زاویه انتقال‌هایی موثر است ؟ و این سیستم ها تا چه ارتفاعی کاربرد دارند؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانید ، پاسخ این سوال بستگی به نوع بسته بندی ، نوع محصول ، نوع تسمه و .. دارد . اما بطور کلی برای انتقال مواد فله زاویه انتقال ، با استفاده از تسمه های فاقد آج از ۱۸ درجه با افق و برای سیستم هایی با بکارگیری تسمه با آج کوتاه تا ۲۲ درجه میباشد. اما اگر در کانوایر از تسمه نقاله‌هایی با آج های که در استاندارد تولید تسمه نقاله آج‌بلند طبقه بندی میشوند تا ۲۵ درجه نیز میتواند باشد. همچنین در سیستم با تسمه های آج ساده برای انتقال کارتن ، زاویه ۱۲ درجه توصیه میشود.
لام به ذکر است در تسمه های آج گریپ انتقال بسته را میتواند تا حداکثر  ۲۰ الی ۳۰ درجه بسته به طراحی کانوایر تعیین نمود. اما بطور تخصصی و دقیق میتوان گفت تعیین چنین مواردی توسط مهندسان با در نظر گرفتن ارتفاع ، طول تسمه و زاویه و برخی فاکتور های جانبی نوار نقاله می‌باشد.

آیا سیستم نوار نقاله قابل شخصی‌سازی است؟

بله، سیستم‌های نوار نقاله قابلیت شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی برای تطبیق با نیازهای خاص هر صنعت را دارا می‌باشند. برای مثال، می‌توان تسمه‌های مقاوم در برابر حرارت، تسمه‌های ضدخش، تسمه‌های ضدسایش و تسمه‌های انتی استاتیک را برای محیط‌ های خاص مورد استفاده قرار داد.

چگونه می‌توان ظرفیت حمل نوار نقاله را افزایش داد؟

با افزایش عرض نوار یا استفاده از تسمه‌های مقاوم‌تر.

چه زمانی نیاز به تعویض تسمه نوار نقاله است؟

وقتی که علائم فرسایش، پارگی، یا کاهش کارایی مشاهده شود.

چه تفاوتی بین نوار نقاله و زنجیر نقاله وجود دارد؟

نوار نقاله برای مواد سبک‌تر و زنجیر نقاله برای مواد سنگین‌تر و داغ استفاده می‌شود.

این مقاله چقدر برایتان مفید بود؟

با کلیک کردن بر روی ستاره ها به ما امتیاز دهید

Average rating 4.8 / 5. Vote count: 41

تا الان رایی ثبت نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

11 دیدگاه دربارهٔ «نوار نقاله یا کانوایر چیست؟»

 1. آواتار محمد رحیمی

  سلام من برای بارگیری کیسه های برنج به کامیون به نوار نقاله نیاز دارم

  1. آواتار سهند امید عمران
   سهند امید عمران

   سلام جناب رحیمی، همکارانم در واحد فروش جهت ارائه راهنمایی و مشاوره رایگان با شما تماس خواهند گرفت

  1. آواتار سهند امید عمران
   سهند امید عمران

   بله ما با توجه به نیاز شما صفر تا 100 خط شستشوی میوه رو براتون طراحی و تولید میکنیم

 2. آواتار مریم محمدی پور
  مریم محمدی پور

  سلام ما یدونه نوار نقاله برای بارگیری برنج از انبار به کامیون 12 متری میخایم

  1. آواتار سهند امید عمران
   سهند امید عمران

   سلام و احترام خدم شما خانم محمدی پور
   همکارانم در واحد فروش به زودی با شما تماس خواهند گرفت

 3. آواتار رضا خان نژاد
  رضا خان نژاد

  سلام ما برای بارگیری کیسه گچ سفید به داخل کامیون 6 متری نیاز به نوار نقاله داریم

  1. آواتار سهند امید عمران
   سهند امید عمران

   سلام و عرض ادب مهندس خان نژاد
   کارشناسان فروش به زودی با شما تماس خواهند گرفت

 4. آواتار نقی صالح نژاد
  نقی صالح نژاد

  سلام من به یک نوار نقاله برای سورت میوه نیاز دارم. باغ پرتقال دارم و در 5 اندازه محصولاتمو میخوام سورت کنم. شما همچین چیزی میتونین بسازین؟ اگه یک سیستم شستوشو هم بهش اضافه کنید چقدر درمیاد هزینه اش؟

  1. آواتار سهند امید عمران
   سهند امید عمران

   سلام وقت بخیر
   بله ما انواع نوار نقاله سورت رو با قابلیت های سفارشی تولید میکنیم. همکارنم در واحد فروش جهت مشاوره و راهنمایی به زودی با شما تماس میگیرند جناب صالح نژاد عزیز

 5. آواتار اکبر صحتی

  سلام تسمه ی دستگاه ما وقتی وسیله ها از ازرتفاع 20 سانتی میافتن روش خم میشه و به سمت پایین فشار میاره علتش چیه؟ چجوری میتونیم درستش کنیم؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیمایش به بالا