نوار نقاله توزین دار

نوار نقاله توزین دار

نوار نقاله توزین دار چیست؟

کانوایر توزین ( weighing Conveyor) یک نوع نوار نقاله میباشد که برای اندازه گیری وزن محصولات و کالاها استفاده میشود. در این نوع نوار نقاله، یک سیستم توزین به نام Load Cell به بخش زیرین نوار نقاله نصب میشود که وزن محصولات را اندازه میگیرد. سیستم توزین معمولا شامل تعدادی Load Cell و یک مبدل وزنی میباشد که وزن را به شکل دیجیتالی به مرکز کنترل ارسال میکند. این نوع نوار نقاله میتواند به عنوان یکی از اجزای مهم در فرآیند تولید و بسته بندی در صنایع مختلفی مانند صنعت غذایی،صنعت داروسازی و … مورد استفاده قرار بگیرد.

نوار نقاله توزین

سلول بار (Load Cell)

سلول بار در واقع یک سنسور ترازو است که برای اندازه گیری نیروی وارده بر آنبکار میرود. یک سلول بار عموما از یک بلوک فلزی درست میشود که مجهز به یک المان باری است. وقتی نیرویی بر روی سلول بار اعمال میشود، المان باری تغییر شکل میدهد و مقاومت الکتریکی آن تغییر میکند، سپس با اندازه گیری مقاومت التریکی المان باری، میتوان نیروی وارده بر سلول بار را اندازه گیری کرد.
در نوارنقاله توزین برای اندازه گیری وزن متریال ها از سلول بار استفاده میکنند که یک سیستم ساده و پرکاربرد میباشد و در راستای سهولت اندازه گیری، کمک زیادی میکند.

اجزای تشکیل دهنده نوار نقاله توزین

اجزای تشکیل دهنده ی نوار نقاله توزین عبارتند از ؛

  • شاسی؛ شاسی یا بدنه جز اصلی هر ماشینی میباشد که معمولا اجزای دیگر بر روی آن سوار هستند.
  • تسمه؛ تسمه بخش اصلی یک کانوایر میباشد که متریال ها برای حرکت بر روی آن قرار میگیرند.
  • رولیک؛ رولیک ها نیز بخش جدا نشدنی نوار نقاله ها میباشند که در نوار نقاله توزین نیز این رولیک ها ایفای نقش میکنند.
  • موتور؛ نوار نقاله توزین برای حرکت به یک موتور نیاز دارد که به عنوان منبع انرژی استفاده می‌شود. این موتور معمولاً برای حرکت نوار نقاله در نقاط مختلف نصب می‌شود.
  • سیستم توزین؛ برای اندازه‌گیری وزن بارهایی که در حال حرکت روی نوار نقاله هستند، سیستم توزین در نوار نقاله توزین نصب می‌شود. این سیستم معمولاً شامل یک سنسور بارسل، یک مبدل سیگنال و یک کنترلر و تابلو نمایشگر وزن است.

کاربرد های کانوایر توزین

نوار نقاله‌های توزین یکی از ابزارهای مهم در صنعت و بسیاری از بخش‌های تولیدی می‌باشد که برای انتقال مواد به صورت خودکار و همچنین توزین مواد استفاده می‌شوند. این نوارها در محیط‌های صنعتی متفاوتی نظیر کارخانجات فولاد، معادن، سیمان، آرد و … به کار می‌روند. در ادامه این مقاله به بررسی برخی از مهم ترین کاربرد های این ماشین حرفه ای میپردازیم.
۱- انتقال مواد به صورت خودکار: از جمله کاربردهای اصلی نوار نقاله توزین، انتقال خودکار مواد به طول راه‌های بلند و بسیاری در کارخانه‌های صنعتی است. با استفاده از نوار نقاله توزین، می‌توان موادی نظیر آرد، قیر، سیمان، ذغال سنگ، شن و ماسه و … را به صورت خودکار از یک جایگاه به جایگاه دیگر منتقل کرد.
۲- توزین مواد: اصلی ترین کاربرد نوار نقاله توزین، توزین مواد است. با استفاده از سامانه توزین نوار نقاله، وزن دقیق موادی که بر روی نوار قرار دارند، اندازه گیری می‌شود. این کاربرد برای صنایعی که نیاز به توزین مواد در جریان تولید دارند مفید است.
۳- کنترل کیفیت: نوار نقاله توزین به عنوان یک ابزار مفید در کنترل کیفیت مواد نیز به کار می‌رود. با استفاده از نوار نقاله توزین، وزن دقیق موادی که در طول راه قرار می‌گیرند، قابل اندازه‌گیری است. این ویژگی می‌تواند در کنترل کیفیت مواد مورد استفاده قرار گیرد.

نوار نقاله توزین2

شرکت امید عمران سهند مفتخر است با بیش از 20 سال تجربه و تخصص در زمینه طراحی و تولید نوار نقاله، برای اولین بار در کشور عزیزمان ایران،نوار نقاله های توزین را طبق نیاز مشتری، ابتدا بصورت سه بعدی طراحی و پس از تایید مشتری شروع به ساخت میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *