انتخاب نوار نقاله – کدام نوار نقاله برای صنعت ما مناسب است؟

برخی از راهنمایی های خوب برای انتخاب سیستم نوار نقاله مناسب چیست؟

انتخاب صحیح نوار نقاله :

انتخاب سیستم نوار نقاله مناسب برای کارخانه پردازش مواد غذایی شما نیاز به درک انواع مختلف نوار نقاله دارد و کدام طرح های سیستم مدیریت مواد بیشتر با عملیات شما سازگار است.ده ها مدل از انواع نوار نقاله وجود دارد که در صنعت مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. در صنعت مواد غذایی، نوار نقاله های بسیاری از جمله : نوار نقاله رولیکی، الواتور کاسه ای، نوار نقاله های زنجیری ، نوار نقاله وکیوم ، نوار نقاله پنوماتیک، اسکرو کانوایر، نوار نقاله هوایی و غیره است. هر یک از این نوار نقاله ها با مجموعه ای از مزایای خود، و انتخاب بهترین است برای شرکت شما به عوامل خاص بستگی دارد.

انتخاب نوار نقاله غلطکی

به نظر مهندسین و مشاورین ما، چندین معیار وجود دارد که در انتخاب نوار نقاله و قبل از خرید باید به آنها جواب بدید تا بتوانید به بهترین نتیجه ممکن برسید. ما در شرکت امید عمران سهند به شما کمک می کنیم تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

مشخصات محصول :

مهمترین مشخصه در انتخاب نوار نقاله “محصول” است. پس بهتر است با مشخصات اولیه و تاثیر گذار محصول شروع کنیم.

ابعاد محصول :

شما باید طول، عرض و ارتفاع محصول را تعیین کنید. این ابعاد مشخصات نوار نقاله مانند عرض نوار نقاله، مراکز غلتکی، مشخصات ریل راهنما، نیازهای انتقال را تعیین می کند.

در نخست باید طول ، عرض و ارتفاع محصول را تعیین کنید. بکمک این اطلاعات می توانیم عرض تسمه نقاله، مرکز به مرکز رولیک، تعیین مکان ریل راهنما و مورد نیاز های یک انتقال خوب را تامین و ایجاد کنیم.

وزن محصول :

انتخاب نوار نقاله منحنی با تسمه پی یو

قبل از انتخاب مدل نوار نقاله باید وزن محصول را تعیین کنید. بسیاری از جنبه های انتخاب نوار نقاله با وزن محصول تعیین میشود. برای مثال اگر از نوار نقاله با زنجیر پلاستیکی استفاده می کنیم، وزن محصول را تعیین کنیم تا بررسی شود که این بلت میتواند این وزن را تحمل یا انتقال دهد. یا اینکه از نوار نقاله غلطکی استفاده می کنید، وزن محصول تعیین می کند که، قطر رولیک، فاصله رولیک و وزن تاثیر گذار موجب انتقال تاثیر گذار شود. وزن محصول همانطور که می دانید تاثیر زیادی بر اندازه الکتروموتور دارد.

نرخ محصول  :

میزان تولید محصول معمولاً بر حسب چند محصول در دقیقه یا قطعات در ساعت اندازه گیری می شود. نرخ محصول، همراه با طول محصول، به شما امکان می دهد تا سرعت نوار نقاله مناسب را تعیین کنید تا نوار نقاله شما بتواند نرخ تولید مورد نظر را برآورده کند. به عنوان مثال : اگر محصول شما یک مکعب 31 سانتی متر است و نرخ محصول 30 جعبه در دقیقه است، پس نوار نقاله شما باید حداقل 9 متر در دقیقه کار کند تا نرخ محصول را بدون فاصله بین انواع مدل های نوار نقاله برآورده کند.

نوع محصول :

انتخاب نوار نقاله با تسمه پلاستیکی

انواع مختلفی از محصولات در بسته بندی های مختلف وجود دارد که از نظر شکل و نوع بسته بندی متفاوت هستند. به عنوان مثال، اگر محصول شما یک پالت چوبی است، در این صورت یک نوار نقاله غلطکی زنجیری می تواند بهترین انتخاب باشد. با این حال، اگر پالت یک پالت با پایه پلاستیکی باشد، یک نوار نقاله زنجیر پلاستیکی بزرگ ممکن است راه حل بهتری باشد زیرا پایه های پالت ممکن است به خوبی روی نوار نقاله غلطکی منتقل نشوند. مثال دیگر، اگر محصول شما یک کیسه غلات است، یک نوار نقاله لاستیکی این محصول را بسیار بهتر از نوار نقاله رولیکی منتقل می کند.

الزامات انباشت کالا در انبار

الزامات دپو و انباشت محصول در انبار در هنگام انتخاب نوار نقاله بسیار مهم است. دپو و انباشت کالا یک نیاز رایج در محیط تولید کارخانه ها است و در صورت خرابی یک از قطعات ، باید مدت زمان تعمیر و نگهداری کمتر باشد. هنگام بررسی نیازهای خود برای انباشت و دپو کالا، مشخصات محصول و موقعیت انبار را نیز در نظر بگیرید. بعنوان مثال ، اگر نیاز به دپو

300 کیسه دارید، با بررسی مشخصات کانوایر برای جلوگیری از فشار بیش از حد، دستگاه ایده آل را انتخاب می کنیم.

از مزایای سیستم نوار نقاله، میتوان به حذف چینش دستی محصولات، کاهش فشار و خستگی نیروی انسانی، حفظ سلامت جسمانی نیروی کار و سایر موارد اشاره کرد.

ریل راهنما

انتخاب نوار نقاله منحنی با تسمه پلاستیکی

گاید ریل گزینه مناسب در سیستم های انتقال به جهت هدایت صحیح محصول می باشد، که در صورت عدم انتخاب صحیح می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. ریل راهنما همیشه مورد نیاز نیست، بلکه در مواقع نیاز که کالای شما بتواند ما بین دو رول حرکت و بصورت دلخواه محصول شما را منتقل کند، استفاده می شود. یکی از قسمت هایی که ریل راهنما موجب مشکل می شود، بخش های منحنی نوار نقاله است. زیرا بخش های منحنی نیاز به عرض بیشتری دارند.

همچنین برخی از محصولات رابطه خوبی با گاید ریل ندارند و در چنین  مواقعی واکنش خوبی نشان نمی دهند و باید توجه ویژه ای به طراحی ریل راهنما برای قرار گرفتن این محصولات صورت گیرد. بعنوان مثال یک کیسه یا کارتن پنیر، انعطاف پذیر با شرایط بوده و به گاید ریل و بدنه ضربه نمی زند. ولی در برخی مواقع بعلت عدم انعطاف پذیری محصول ما را دچار مشکل می سازد. که در صورت عدم طراحی صحیح ، به زیر ریل رفته و محصولات گیر می کند یا می چرخد.

الزامات شستشو در انتخاب نوار نقاله :

عوامل مهمی در قیمت نهایی دستگاه نوار نقاله تاثیر گذار هستند، که شستشوی دستگاه یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت و نحوه ساخت است. اکثر محیط های انبار نیازی به نوار نقاله قابل شستشو ندارند، بنابراین استراکچر این دستگاه ها میتواند فولادی یا آلومینیوم باشد.اما در صنعت موادغذایی، لبنیات و داروسازی به سطوح مختلفی از شستشو و پاک کننده ها نیاز دارند، که در چنین مواقعی از نوار نقاله با شاسی استیل (فولادی ضد زنگ) باید استفاده کرد.

 

ملاحظات شستشوی نوار نقاله

فشار آب : برخی از محیط های شستشو فقط برای مقاومت در برابر پاک کردن مورد نیاز هستند، در حالی که برخی دیگر باید قادر به مقاومت در برابر فشار آب بالا باشند. اگر از آب فشار بالا استفاده می کنید، مواردی مانند الکتروموتور باید برای این سطح تمیز کردن درجه بندی شوند.

 

مواد شیمیایی پاک کننده :

هنگام بررسی فرآیند شستشو، مطمئن شوید که چه مواد شیمیایی در مواد تمیز کننده استفاده می شود. در حالی که برخی از فرآیندهای شستشو فقط از آب و مواد شوینده ملایم استفاده می شود، درحالیکه برخی دیگر از صنایع می توانند از مواد شیمیایی خشن مانند کلر استفاده کنند. در چنین ضرورتی مطمئن شوید که سازگاری بین مواد خود نوار نقاله و مواد شیمیایی را داشته باشد. به عنوان مثال، سطوح بالای کلر ممکن است به پلاستیک استال، که یک ماده رایج مورد استفاده در نوار نقاله های زنجیری پلاستیکی است، آسیب برساند.

 

الزامات ساخت کانوایر

برای محیط های شستشوی سطح بالا در صنایع غذایی و لبنیات، نوار نقاله جزء اصلی جابجایی و انتقال مواد است. برخی از محیط ‌های شستشو اجازه طراحی و ساخت شاسی پیچدار را می‌دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیازی به نصب سطوح همپوشانی با سطوح پیچدار روی پایه‌ها نداشته باشند. برخی از دستگاه های قابل شستشو اجازه ساخت و ساز پیچ و مهره ای را نمی دهد و نیاز به جوشکاری شاسی ها دارد. قسمت دیگری از ساخت نوار نقاله که باید در نظر گرفته شود زنجیر یا تسمه است. بسیاری از برنامه های شستشو از نوار نقاله زنجیری پلاستیکی (مدولار) استفاده می کنند. با این حال، در مناطقی که گوشت یا پنیر خام را ذخیره می‌کنید، ممکن است زنجیر پلاستیکی به دلیل الزامات USDA قابل قبول نباشد و باید از یک تسمه بدون درز و سوراخ استفاده شود.

شرایط محیطی :

بطور رایج برای انتخاب نوار نقاله و کانوایر، شرایط محیطی دخیل می شود و یا هرگز مورد بررسی قرار نمی گیرد. بررسی موضوع قرار گرفتن نوار نقاله در محیط مورد نظر از دیدگاه ما وشما خیلی مهم است. بعنوان مثال : اگر با قطعات فلزی کار می کنید، ممکن است باقیمانده روغن برش یا آب صابون یا براده های ماشین کاری فلز به داخل نوار نقاله راه پیدا کند و باعث نقص یا خلال در عملکرد کانوایر شود.

مثال دیگر : اگر بطری های شما توسط دستگاه پرکن در حال تکمیل ظرفیت هستند، ممکن است هرزگاهی یک بطری نشت داشته یا اختلال در سیستم اتوماسیون موجب سرریز مایعات شود. در نتیجه اگر بطری نشت کند، محتویات بطری می تواند به نوار نقاله برود و باعث لغزش محصولات در حال انتقال سیستم انتقال یا موجب کثیف شدن تسمه و محیط شود، که موجب اختلال در انتقال و محیط میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان تماس بگیرید : 04134316055

الزامات انتقال محصول :

یکی از مهمترین زمینه های یک سیستم نوار نقاله، انتقال محصول از کانوایر به کانوایر دیگر است. سبک های زیادی برای انتقال محصول وجود دارد که عبارتند : نوار نقاله غلطکی، تسمه نقاله، پالت، فری فلوو و غیره. بعنوان مثال در انتقال یک جعبه 60 سانت از نوار نقاله غلطکی به نوار نقاله غلطکی ممکن است نیازی به انتقال نیرو نباشد. در حالیکه اگر یک رول نواری به قطر 13 سانت را از نوار نقاله با تسمه پلاستیکی به نوار نقاله با تسمه پلاستیکی منتقل کنید، ممکن است به دلیل وزن یا ابعاد کوچک و عدم ثبات محصول نیاز به انتقال نیرو برق داشته باشد.

 

الزامات شیب / زاویه :

همانطور که می بینید با رشد صنعت، ارزش کارخانه و فضای استفاده با ارزش تر می شود و اغلب اوقات، مورد نیاز است که

کالا به طبقات بالا یا زیرزمین یا اینکه در مسیر خمشی حرکت کند. که در چنین مواردی تغییر ارتفاع و تغییر زاویه انتقال می

تواند مشکلات جدی ایجاد کند. به عنوان مثال، یک جعبه 60 سانتی با وزن 25 کیلوگرم قابلیت انتقال در نوار نقاله تخت با

شیب 80 درجه ندارد، که در چنین مواردی از نوار نقاله اسپیرال طبقاتی برای انتقال کارتن استفاده می کنیم، که فضای کمتری

نسبت به نمونه های مشابه اشغال می کند.

انواع مختلفی از نوار نقاله های شیبدار وجود دارد که نوار نقاله با تسمه پی وی سی، لاستیکی، پلاستیکی و بهمراه تیغه در

ارتفاع مختلف طراحی شده است. همچنین ما برای مسیرهای زاویه دار و منحنی نیز تسمه نقاله هایی داریم که خاصیت

گردشی دارند. تمامی موارد فوق از جمله مزایا و معایب یک سیستم نوار نقاله محسوب میشود، که قبل از انتخاب دستگاه

باید در نظر گرفته شود. ما سبک های مختلفی از نوار نقاله ها را اجرا و تولید کردیم. با ما تماس بگیرید.

نوار نقاله ها اغلب به اندازه سایر ماشین آلات در پروژه ها مهم تلقی می شوند، اما در صورت عدم انتخاب صحیح، ممکن

است محصول نتواند به مرحله بعدی یا نهایی برسد. برای انتخاب درست حتما اطلاعات جامع تر از دستگاه، و محصولی که

باید انتقال یابد اطمینان خاطر داشته باشید و شرکتهای مورد نظر درخواست مشاوره داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *